Veća koncentracija kancerogene materije u Šangaju

Iako je koncentracija kancerogene supstance PAH u Šangaju niža od maksimalno dozvoljene, ona je ipak povećana što može predstavljati veći potencijalni rizik po zdravlje stanovnika.

Iako je koncentracija kancerogene supstance PAH u Šangaju za petinu niža od maksimalno dozvoljene, u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika kažu da je ona ipak povećana što može predstavljati veći potencijalni rizik po zdravlje stanovnika.

Ta kancerogena supstanca (PAH- policiklični aromatični ugljovodonici) nalazi se u zemljištu i vodi u Šangaju i, iako je u granicama normale, statistički je povećana, što se može povezati sa bombardovanjem, pokazala su istraživanja.

"Na osnovu dobijenih rezultata može se zaključiti da su u uzorcima zemljišta detektovane izvesne koncentracije PAH-ova, ali da one ne prelaze maksimalno dozvoljenu koncentraciju definisanu  pravilnikom. Ipak, one mogu da predstavljaju i veći potencijalni rizik po zdravlje ovih stanovnika, s obzirom na to da su neki od detektovanih pojedinačnih PAH-ova suspektni kancerogeni", kažu za 021 u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika.

U okviru Međunarodnog IPA projekta "Zaštita životne sredine u prekograničnom prostoru", koji je realizovao Zavod  za zdravstvenu zaštitu radnika, ispitivana je životna sredina kroz analize vazduha, vode, zemljišta i urina stanovnika Šangaja i Alđa pored Segedina.

Kako objašnjava menadžer projekta Branko Miličević, uporedna ispitivanja u Mađarskoj i Srbiji pokazala su da su ambijentalni uslovi u granicama dozvoljenih vrednosti. "Analizom urina, povoljniji rezultati su nađeni kod stanovnika Alđa, što je očekivan nalaz, jer je Mađarska uvela zatvorene i zelene tehnologije više od 10 godina pre nas", kaže on za 021.

"S obzirom na to da su kod nas u međuvremenu uvedene zatvorene i zelene tehnologije u preradi nafte, a da je Mađarska više od 10 godina ispred nas, osmislili smo sveobuhvatno ispitivanje životne sredine u oba naselja kroz analize vazduha, vode, zemljišta i urina stanovnika", naveo je Miličević.

On dodaje da je tokom protekle decenije, uz sufinansiranje gradske Uprave za zaštitu životne sredine, urađeno nekoliko pilot studija u kojima je dokazan negativan uticaj proizvodnih pogona industrije za preradu nafte na zdravlje stanovnika Šangaja. (Suzana Stojićević – suzana@021.rs)
  • Milka

    17.04.2014 07:12
    Užas! Jadni ljudi!
  • Deki NS

    17.04.2014 05:56
    To se verovatno uopšte ne odnosi na Novi Sad... To vetar ovamo ne donosi... a i gde je Šangaj!?
  • 17.04.2014 04:23
    Samo se vi tesite da je to samo u Sangaju. Kao da postoji granica oko njega, neki nevidljivi stit, i vazduh - vetar, voda itd. ne idu nigde odatle. Ceo Novi Sad ima povecanu koncentraciju radioaktivnosti 100%, ali to niko ne sme da kaze. Svojevremeno sam citao u novinama da je meren nivo radioaktivnosti u NS i BG i u NS je taj nivo bio visi nego u BG, pa vi sad vidite.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti