Muzej Vojvodine i Matica srpska najposećeniji u Noći muzeja
Manifestacija Noć muzeja koja je ove godine imala pre svega humanitarni karakter, održana je u 43 grada i mesta Srbije, na 63 lokacije u Beogradu i 45 mesta Novom Sadu.
Najposećeniji programi u Novom Sadu bile su izložbe o ruskoj emigraciji u Muzeju Vojvodine, "Breda Beban: Nazovimo to ljubav" u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine kao i izložba pejzaža iz Titove zbirke u Galeriji Matice srpske.
U Beogradu najveće interesovanje izazvala je Meštrovićeva maketa Vidovdanskog hrama zbog koje su posetioci Noći muzeja strpljivo čekali u redu u želji da vide to kontroverzno delo. Etnografski muzej, sa masonima, masonskim hramom, antijevrejskom i antimasonskom izložbom bio je jedno od najposećenijih mesta u 11. Noći muzeja.
Zgrada Jadransko-podunavske banke, koja je premijerno bila otvorena u Noći muzeja, bila je prava "poslastica" za sve ljubitelje arhitektonske umetnosti ali i klasične istorije umetnosti, dok su maratonci "trčali" počasni krug u Jugoslovenskoj kinoteci u okviru koje je nova postavka predstave odigrala jednu scenu iz ovog legendarnog filma.
Deo prihoda od prodatih karata namenjen je institucijama kulture pogodjenim poplavama.
Nišlijama je najveću pažnju privukla postavka Narodnog muzeja Niš u kojoj je po prvi put logor "12. februar" prikazan kroz pozorišnu i filmsku umetnost. U Narodnoj biblioteci "Stevan Sremac" posetioci su otkrivali najlepše književne kutke iz biblioteka širom sveta i slušali omiljene nišlijske vinile.
Dom omladine Kragujevac privukao je posetioce "Galerijom na galeriji", svojevrsnim umetničkim eksperimentom u koji su i sami mogli da se uključe, a interesovanje je izazvao lik i delo Jovana Belimarkovića, ličnosti koja je obeležila XIX vek u Muzeju stara Livnica, kao i kolekcija nakita Slavoljuba Galića DJanija, inspirisana srednjevekovnim relikvijama u Spomen muzeju "21. oktobar".
Leskovac je na jednom kraju grada čuvao i ponosno isticao svoju tradiciju, uz čuveno "prelo", leskovačke pošalice i dodole, slavske kolače, a s druge strane, veliku pažnju privukao je i neobičan koncert String art tria "Mi menjamo dan za noć" koji je doneo hitove Ekaterine Velike u novom, gudačkom maniru.
Komentari 4
-
nisam ni ja da se muzeji posecuju jednom godisnje i zbog clanske karte.
kao sto kazete da muzeji moraju brinuti o eksponatima tako se moraju postarati i za svoju posecenost tokom cele godine
ja nisam isao zato sto je program poprilicno plitak.
nije se mogao sastavitu bez ubacivanja ruske manjine i oborenog nato aviona
kptLepra
U svakom sluchaju divna manifestacija, i nadam se da ce to uci u modu, pre nego koncert plitjane Cece ili tako neke krpe.
Sto se tiche uslova za chuvanje eksponata tokom ovih manifestacija. To bi vec osoblje tih ustanova trebalo da resi.... u njihovom je interesu da se ovo nastavi....
Rada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar