"Donacija" nezakonita
Roditelje koji upisuju dete u prvi razred srednje škole dočekalo je obaveštenje o tome da treba da uplate "donaciju" školi u visini od 2.500 dinara.
I prethodnih godina učenici su pri upisu morali da plaćaju takozvani "školski dinar", roditelji su nezadovoljni, ali uglavnom plaćaju, navodi slušalac našeg radija.
"Prilikom upisa došao sam sa detetom u školu gde nas je na vratima dočekalo obaveštenje da pored svedočanstva i ostalih dokumenata treba uplatiti i donaciju od 2.500 dinara. Roditelji plaćaju i ne bune se jer znaju da postoje posledice, ja sam i ranije imao probleme sa detetom i znam kako je prolazilo u školi zbog toga. Insistirali su i ranije da se plaća iako nije obavezno, zvali smo i inspektora i on je rekao da nismo u obavezi da platimo, ali ako ne platite dođete u sukob sa profesorima i onda dete trpi", kaže slušalac.
Načelnik školske uprave Petar Viđikant kaže za naš radio da je odluku o visini donacije doneo Aktiv direktora srednjih škola, ali da roditelji nisu u obavezi da plate ovaj iznos.
"Zakon to ne prepoznaje u tom direktnom smislu i to nije obavezujuće, ali ako postoji odluka saveta roditelja, i ako su se roditelji saglasili, onda treba da se plati. Ono što meni smeta je što se svake godine vodi medijska hajka na škole zbog te sume, a roditeljima ne smeta da plate deset puta veće iznose za pripreme svog deteta za kvalifikacioni ispit", smatra Viđikant.
Viđikant smatra da 2.500 dinara nije velika suma u poređenju sa novcem koji su roditelji izdvojili da plate privatne časove i pripreme svog deteta za prijemni ispit i navodi da je planirano da škole ovaj novac potroše za biblioteku, osiguranje učenika i štampanje testova. Nezadovoljni roditelji mogu se javiti prosvetnoj inspekciji i prijaviti školu u kojoj imaju problema.
Komentari 14
majka
roditelj
mila
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar