Od Jana Brize se oprostile kolege, prijatelji i porodica

Komemorativni skup povodom smrti novinara Jana Brize (1946-2014) organizovan je danas na Filozofskom fakultetu, u prisustvu porodice i kolega iz medija i sa fakulteta.
Komemorativni skup povodom smrti novinara Jana Brize (1946-2014) organizovan je danas na Filozofskom fakultetu, u prisustvu porodice i kolega iz medija i sa fakulteta.

U ime zaposlenih na fakultetu, na kojem je Briza bio nastavnik na Odseku za medijske studije, oprostili su se prodekanica Biljana Šimunović Bešlin i šefica odseka Dubravka Valić Nedeljković.

Novinar Dimitrije Boarov je u ime Nezavisnog društva novinara Vojvodine i Nezavisnog udruženja novinara Srbije rekao da je Jan Briza svoje stavove iznosio sa neverovatnom iskrenošću, zbog čega je imao i krupnih neprilika u životu. "Bio je fanatično uveren da bez slobodne štampe i nema ljudskih sloboda. A da bi štampa bila slobodna, novinari nemaju pravo na uzmicanje pred silom i nepravdom", rekao je Boarov. Dodao je da je Brizi bilo strano svako nacionalističko mudrovanje, pogotovo divljanje, pa i razvrstavanje po nacionalnoj osnovi.

Boarov je podsetio da je Jan Briza bio jedan od osnivača Nezavisnog društva novinara Vojvodine, organizacije koja je i utemeljena kao "pokret otpora lažovima".

Bivša studentkinja žurnalistike Sanja Kljajić kazala je da je Briza kao profesor svojim studentima umeo da ispriča priču i dodala da je i po tome bio pravi novinar. "Njegova predavanja nisu bila gubljenje vremena. Učio nas je kako ostati čestit i principijelan u ovim groznim vremenima", kazala je Sanja Kljajić.

U okviru komemoracije prikazan je i kratak dokumentarni film o životu i radu Jana Brize.

Na odlasku u penziju studenti su Brizi poklonili indeks u kojem su ga ocenili sa prosečnom ocenom 10,00.

Jan Briza je u novinarskoj karijeri radio za Dnevnik, Nezavisni, agenciju Beta, Našu borbu, IWPR, Dojče vele, sarađivao je povremeno sa listom Danas, pisao je za internet portale E-novine i Autonomija, a jedno vreme vodio je i kancelariju Fonda za humanitarno pravo u Novom Sadu. Od 2006. do 2012. godine radio je kao viši predavač na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, odakle je otišao u penziju.

  • s

    09.12.2014 18:40
    Lepo je istaci i priznati neciju dobrotu i vrednost.To je retko u ovoj zemlji,ali jos dragoceniji su takvi ljudi,kao drgulji.Neka je gospodinu laka crna zemlja,pamticemo ga po lepom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti