"Trpeli ste 20 godina, trpite još dve"

U sred štrajka prosvetara, stigle su i prve plate sa smanjenjem od 10 odsto. Međutim, bilo je slučajeva kada se nekima nije računao radni staž u drugim školama, a nekima su zarade smanjene iako rade na 50 odsto norme.
U sred štrajka prosvetara, stigle su i prve plate sa smanjenjem od 10 odsto. Međutim, bilo je slučajeva kada se nekima nije računao radni staž u drugim školama, a nekima su zarade smanjene iako rade na 50 odsto norme.

Profesorica muzike u Muzičkoj školi "Isidor Bajić" Mirela Komnenović kaže da ni do sada nije bilo dovoljno novca da se podmire elementarne potrebe, a sada će biti gotovo nemoguće.

"Sve je poskupelo, evro je u porastu, a nama su još smanjili plate. Iznos od 5.000 dinara, koliko nam je u proseku mesečno skinuto sa plate, nije zanemarljiv i i te kako ćemo osetiti teškoću preživljavanja u ovim uslovima. Kao što bi svaki roditelj hteo da bude adekvatno plaćen za ono što radi, isto tako i prosvetni radnici žele da budu primereno plaćeni za svoj posao, koji je jedan od najodgovornijih i najtežih. Mi volimo decu, ali neka roditelji koji nas ne razumeju shvate da i mi imamo decu i da ona treba da žive", priča ova profesorica.

I nastavnicu Srpskog jezika i književnosti M.T. je takođe porazilo smanjenje prihoda. Ona kaže da je pre dobijanja plate izračunala koliko će biti smanjena i koji je iznos očekuje, ali da osećaj nije nimalo prijatan.

"Gajiš neku suludu nadu da do toga ipak neće doći. I prva pomisao mi je bila koju sada gimnastiku da izvedem da pokrijem sve troškove. Kad smo suprug i ja pravili računicu u odnosu na jun ove godine, shvatili smo da su se njegovi doprinosi na razne načine smanjivali mesecima, te nam je zapravo kućni budžet manji za 13.000 u odnosu na taj period, a ne za 8.600 koliko je ovaj mesec umanjeno. Sada zajedno zaradimo 77.000 dinara i ja tu ne vidim kako ćemo sve platiti i deci obezbediti kvalitetan život. Verujem da neki zarade i manje i razumem njihovu ljutnju, ali ne možemo se meriti po tome", kaže ova nastavnica, čiji suprug radi u zdravstvu kao laborant.

On navodi da je očekivao smanjenje plate, ali ne i smanjenje radnog staža.

"Radio sam u drugoj zdravstvenoj ustanovi dve godine, takođe državnoj. To mi se sada ne računa u radni staž. Nisam menjao struku, isto sam bio laborant, ali sam menjao firmu. Sve kolege su nezadovoljne i svi ćute, jer mora da se radi sve više, a plata je sve manja. Mi po zakonu ne možemo da štrajkujemo i nemamo izbora. Kao u 'Državnom poslu' kad ministar Magla kaže: 'Trpeli ste 20 godine, trpite još dve'", kaže V.T.

Njegova supruga kaže da ne razume preporuku ministra prosvete Srđana Verbića da se pronađu dodatni poslovi. "Neka mi ministar odgovori na pitanje - kada da radimo dodatne poslove? Mi utrošimo više vremena na pripremu za čas nego na sam čas. Ovo je posao koji se nosi kući, a pritom mi učestvujemo u svakoj porodičnoj drami i odrastanjima", kaže ona i dodaje da ne bi bio problem da se skine 5.000 sa plate, ali kada bi se rešili svi ostali problemi u prosveti koji stoje na spisku zahteva.

Ima i onih koje je ova situacija oterala ranije u penziju, poput nastavnice biologije R.V. Ona radi 33 godine u prosveti, a pored toga je bila odbojkašica i ima pravo na radni staž profesionalnog sportiste, ali je morala da ga kupi. "Platila sam 120.000 dinara taj staž i sada imam 35 godina radnog staža jer hoću da idem u penziju. Neću više da radim u ovim uslovima. Mada će ta penzija biti manja od plate, imaću oko 37.000 dinara. Moja drugarica, koja je radila ceo život u Vodovodu sa srednjom školom ima penziju od 40.000 dinara, nakon smanjenja. Pevač Miroslav Ilić zaslužio je, kažu, nacionalnu penziju, a šta je sa mnom? Ceo život predajem deci, bila sam profesionalni sportista i ja to ne zaslužujem?", pita se ova nastavnica.

Slično proživljava i Goran Orelj, koji predaje stručne predmete u Poljoprivrednoj školi.

"Da li je moguće preživeti sa ovom platom? Mi smo dokazali da je kod nas sve moguće, da se preživi i sa tri marke. Uvek učim u učiću moje đake da vredi raditi, ali prosveta je deo društva u kome neko završi fakultet za jedno posle podne. Kako onda deci da objasnite zašto je bitno obrazovanje?", pita se Orelj, koji dodaje, da mladi odlaze iz zemlje jer nekome preko očigledno treba njihovo obrazovanje, dok se u Srbiji ono ne ceni.

  • NS

    15.12.2014 19:47
    I šta sad?
    Ja dođem ovde, pročitam vesti, pobesnim, pročitam komentare, delim 'palac gore' ili 'palac dole' i šta ja ili bilo ko ima od toga? Ništa!
    Previše smo se mi svi učaurili i opustili, navikli da nas kljucaju i da budemo jad i beda kako bi se drugi bogatili na nama. Jel zadovoljstvo to što ću ja sada napisati slažem se sa ovim ili onim komentarom?!
    Lepo uzeti život u ruke i na ulice! E to bi bilo zadovoljstvo i bar malo buđenje onog preostalog dostojanstva!
  • Vožd

    14.12.2014 22:01
    re.re za đuru
    gospodine đuro samo mi objasnite kada ste to sve uspeli da zapazite kada ste tolio zaposleni i koliko ste to "zanata" uspeli da izucite da biste mogli da procenite koliko je ljudi potrebno za obavljanje nekog posla.... očigledno da ipak virite u tuđ tanjir ali nemate pojma u šta gledate....puno je "ljudi" u ovoj drzavi što sve i svašta znaju, čini mi se gospodine djuro da u ovoj drzavi niko drugi ne radi osim vas.....kandidujte se na sledećim izborima....sigurno će te pobediti sa takvim "znanjem" , koje ste verovatno stekli na nekim "visokim" skolama, ili ste bar nekako došli do neke "diplome"... s`poštovanjem Vožd
  • Pixie

    14.12.2014 21:50
    Za Vozda
    A zasto bi radnici u drzavnoj sluzbi pricali lose o onima koji rade kod privatnika? Pa ti jadnici pune budzet iz kog oni dobijaju plate, valjda i jeste logicno da se bune ovi drugi koji izdrzavaju gomilu neradnika. Sto se prosvetnih radnika tice, njihov polozaj jeste nezavidan, ali ne znam koliko ova propala drzava moze da im izadje u susret.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti