VIDEO: Kako su Janika Balaž i njegova bisernica bili inspiracija za pesmu "Osam tamburaša s Petrovaradina"

Malo je muzičara kakav je bio Janika Balaž i srećni su oni koji su imali priliku da ga uživo slušaju.
VIDEO: Kako su Janika Balaž i njegova bisernica bili inspiracija za pesmu "Osam tamburaša s Petrovaradina"
Foto: 021 (arhivske fotografije)

Rođen u Lukinom Selu 1925. godine, odrastao u Starom Bečeju, veći deo života je proveo u Novom Sadu, ali je video i svirao u skoro svim velikim svetskim gradovima, kako koncertnim dvoranama, tako i kafanama. A slušali su ga svi - od siromaha do najvećih vladara sredine 20. veka.

Skoro celu karijeru je proveo kao koncertmajstor Velikog tamburaškog orkestra Radio Novog Sada, a svirajući na svojoj bisernici vodio je svoju "bandu" od osam tamburaša. 
 
Novinar Slobodan Bobe Bajić kaže da je poznato da je Janika svirao i violinu, tako da ne čude poređena koja kažu da je na bisernici svirao kao da svira na violini.
 
"Taj senzibilitet koji je posedovao, vrhunska tehnika i emocija koju je unosio, bili su nešto jedinstveno. Naš poznati kompozitor Jovan Adamov je rekao da je Janika oživljavao note. To da je njegova bisernica zvučala kao violina verovatno se zasniva na tome da je kao dečak svirao violinu, a i kasnije je taj instrument svirao vrhunski", priča naš sagovornik.

Kaže i da je Janika Balaž retka osoba koja je za života dobila pesmu o sebi, koja je postala toliko poznata da se i danas izvodi. Reč je o čuvenoj pesmi "Osam tamburaša s Petrovaradina"
 
Ova numera je nastala dok je njen autor, slikar Ratko Šoć, u društvu u kojem je bio i Mika Antić, slušao Balaža na Petrovaradinskoj tvrđavi.
 
"Šoć je na Petrovaradinskoj tvrđavi 1975. godine sedeo u društvu sa suprugom i prijateljima, a u tom društvu je bio Mika Antić. Slušali su kako Janika svira za njihovim stolom. Ratko je u jednom trenutku ustao sa stolice i rekao: 'Zaustavite Dunav, ovo je fantazija'. Tada je i nastala pesma 'Osam tamburaša s Petrovaradina' koju je proslavio Zvonko Bogdan", kaže Bobe Bajić.

Janike Balaža već dugo nema, već više od 30 godina. Na Tvrđavi kojom je vladao Janika danas se uglavnom čuju neki drugi zvuci, a ne tamburica. Na velikog muzičara Novosađane i sve goste grada podseća spomenik na prilazima Varadinskom mostu. Zahvaljujući sačuvanim snimcima i nove generacije mogu da uživaju u vrhunskom zvuku Janikine bisernice.

Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • M

    01.11.2020 03:23
    Odlican tekst,hvala Zarku!!Nadam se da ce se praksa pisanja ovakvih tekstova nastaviti.
  • realno

    30.10.2020 13:48
    Hvala za članak, bravo za autora. Ovakvim pričama se dekontaminiram, detoksiram i regenerišem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.