Bane Kerac, jedan od najznačajnijih predstavnika "drugog zlatnog perioda" jugoslovenskog stripa i član ekipe čuvenog italijanskog izdavača "Serđo Boneli Editore", pričao je za 021.rs kako je strip scena izgledala kada je on odrastao.
"Tokom školovanja, bili smo pretplaćeni na časopise u kojima je bilo i stripova. Međutim 1962. godine, kada sam imao deset godina, počeli su da izlaze crtani romani i to je povećalo moju strast za stripovima. Tada su naročito bili popularni vesterni. Tih godina je u Jugoslaviji bila gomila stripova i svaki dan se na kiosku mogao pronaći neki novi strip", naveo je Kerac u razgovoru za 021.rs.
Prisetio se i da je novosadski "Dnevnik" bio jedan od prvih koji je počeo da objavljuje stripove u dnevnim izdanjima i u specijalizovanim magazinima, kao što je bila "Panorama".
"Ta produkcija je kasnije izrasla u Zlatnu seriju koja je objavljivala neke od najpopularnijih stripova", naveo je Kerac.
Ova neverovatna popularnost devete umetnosti u Novom Sadu, ali i širom Jugoslavije, trajala je do početka devedesetih kada je strip zbog rata, raspada Jugoslavije i ekonomske situacije u bivšim republikama, gotovo nestao sa ovih prostora. To je, smatra Kerac, doprinelo tome da se izgube čitave generacije čitalaca, ali i autora od kojih su mnogi pronašli druga zanimanja ili otišli u inostranstvo. On, ipak, pokazuje optimizam kada je u pitanju današnja novosadska strip scena, naročito zato što postoje mnogi autori, ali i brojni festivali stripa, kao što je Novosadski strip vikend.
"Ima dosta dobrih autora u Novom Sadu, zato što je strip ovde pustio korene i postao deo pop kulture. Međutim, zbog ubijenog izdavaštva, oni nemaju gde da objavljuju svoje stripove", zaključio je.
Iza ovog autora, koji je i dalje aktivan, ostaju mnogi slavni likovi koji će krasiti i istoriju Novog Sada, kao što su Ket Klou (Cat Claw), Kobra, poručnik Tara, Billy the Pljuc, Balkan Ekspres i mnogi drugi. Mesto do njega u istoriji svakako je zaradio i Toza Obradović, autor priča za serijale "Kobra", "Poručnik Tara", "Veliki Blek", "Tarzan", "Lun, kralj ponoći" i drugih i knjige "Novosadski strip". Tu je naravno i čuveni Zoran Janjetov Janja, Subotičanin koji je svoj dom pronašao u Novom Sadu, poznat po autorskom serijalu "Bernand Panasonik", kao i po saradnji sa legendarnim Aleksandrom Hodorovskim.
Malo je verovatno da će se Novi Sad vratiti u slavne dane Baneta Kerca, Toze Obradovića i drugih, ne samo zbog izdavačke scene, nego i zbog publike koja je izgubila naviku kupovine mesečnih izdanja. Bez obzira na to, neraskidiva veza između Novog Sada i devete umetnosti, garantuje da će se strip i dalje slaviti u našem gradu.
Najveći dokaz toga je festival "Strip vikend" posvećen promociji autora, izdavača i festivala iz Srbije i okruženja.
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
realno
Sa drugim komentarom si mi ubio sliku o zaljubljenicima u strip (naravno ne o svima) ne mogu da povežem stripofile i arkanofile.
G pen
Milogled
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar