FOTO: Novosadsko bogatstvo ukusa

Tradicionalna vojvođanska kuhinja je, uprkos brzom tempu života i inostranoj ponudi, uspela da ostane omiljena među Novosađanima i turistima u Novom Sadu.
FOTO: Novosadsko bogatstvo ukusa
Foto: 021.rs
Savremena kuhinja u Novom Sadu odlikuje se modernim i brzim načinom života, ali ipak uspeva da zadrži i neke tradicionalnije vrednosti, što se i može videti po raznim restoranima u gradu i salašima u njegovoj okolini.
 
Tradicionalno, u Novom Sadu se služi tipična vojvođanska hrana koja je odraz složenih istorijskih uslova, a nastala je pod uticajem nemačke, mađarske, turske, rumunske, slovačke, francuske i španske kuhinje. Tako, na primer, začini u vojvođansku ishranu stižu širenjem uticaja srednjoevropske kuhinje. 
 
 
O tradiciji gastronomije u Vojvodini i o ukusima koji ostaju i opstaju, za 021 pričao je Milan Knežević, profesor na kulinarskom smeru Srednje ekonomske škole "Svetozar Miletić". On kaže da su Nemci i Mađari ostvarili najveći uticaj na vojvođanske gurmanluke.
 
"Na neki način od njih Vojvođani preuzimaju običaj zapržavanja jela i to do tada nije bilo karakteristično za Vojvodinu. Što se tiče proizvoda, zbog tvrde vode u Vojvodini koja je izuzetno pogodna za pekarstvo i obilja žitarica, jedno od omiljenih jela su upravo različite vrste peciva, kolača, kao što su štrudle, knedle, kuglofi, krofne", priča Knežević.
 
 
Dodaje da postoji i veliki i raznovrsan izbor hrane od voća i povrća.
 
"Karakteristično za Vojvodinu je i pripremanje zimnica. Od voća se pripremaju poslastice kao što su kompoti, džemovi i pekmezi", objašnjava.
 
Ipak, ističe, namirnice životinjskog porekla su glavno obeležje vojvođanske kuhinje. 
 
"Pod uticajem mađarske i nemačke kuhinje počelo se sa pripremanjem jela od mesa i to uglavnom pohovanjem. Pripremaju se i različite vrste paprikaša i gulaša. Takođe, su karakteristični i mlečni proizvodi, sir, kajmak, maslac, kiselo mleko i tome slično", navodi Knežević.
 
 
Putovanja, internet i globalizam doprineli su tome da se u Novom Sadu prvo otvore restorani konvencionalnijih nacionalnih kuhinja, kao što su američka i italijanska, da bi kasnije ostalo mesta za one malo egzotičnije izbore kao što su uzbekistanska i indijska kuhinja.
 
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.