Gde je sve bio korzo u Novom Sadu?

Mada ima nekoliko šetališta, Novi Sad više nema korzo.
Gde je sve bio korzo u Novom Sadu?
Foto: 021.rs

Poslednji pešaci su njim koračali šezdesetih, neki će reći čak i sedamdesetih godina prošlog veka, a istoričari da je korzo zapravo "umro" daleko pre toga. Ipak, od zvaničnog nastanka grada 1748. godine, pa i koju godinu pre toga, uvek je bilo ulica-šetališta koje su decenijama služile kao korzo. Hroničar Zoran Knežev priča da najstariji zapisi govore da je prvi korzo bio u ulicama u Almaškom kraju, najviše kod današnjeg nadvožnjaka u Kisačkoj, a nešto kasnije i u Futoškoj ulici gde se danas nalazi napuštena kasarna.

- Šetalo se kod “Almaškog vrbaka”. Opisati gde je to bilo sada je vrlo teško, ali da kažemo da se radi o prostoru kod današnjeg nadvožnjaka na kraju Kisačke ulice, a šetalo se i u Futoškoj šumi, što je sada deo Futoške ulice, kod kasarne. Takođe, šetalo se i kod dvora Sekule Vitkovića koji je imao park na prostoru gde je sada Matica srpska - opisuje Knežev.

Kasnije korzo ili promenada se seli na dunavski kej uz drvorede topola. Na tom mestu Novosađani će šetati dugo, kao i u samom centru današnjim ulicama Dunavskom, Zmaj Jovinom i Kralja Aleksandra. Knežev kaže da je korzo tada bio podeljen tako reći na deo za bogate i za siromašne.

- Bukvalno su bogati Novosađani šetali od današnjeg hotela Vojvodina i Gradske kuće do sadašnjeg Trga mladenaca, dok je za siromašnije bio deo od Vladičanskog dvora do Crkve Imena Marijinog (Katedrale) - navodi sagovornik 021.rs.

Dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka, gradnjom Bulevara kraljice Marije, danas Mihajla Pupina i Ulicom Modene, kao i gradnjom Banovine i okolnih velelepnih zdanja, korzo se seli na tu lokaciju.

Vremena se menjaju i korzo će polako gubiti svoju važnost u društvenom životu, posebno mladih, koji će sada više početi da izlaze po diskotekama i drugim mestima za zabavu.

Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • M

    12.12.2020 23:01
    Hvala 021 i Zoranu Knezevu na sjajnom tekstu o najlepsem gradu!!Jedini i pravi 021!
  • a

    12.12.2020 15:37
    Nesto svezije: jedan fantasticni moderni korzo leti, najvise slican ovim starijim je bila ulica Laze Teleckog kad je pocela, a to bi bila prva dekada ovog veka, pre nego sto su folkeri usli u nju. Martas pub, Lazino Tele i London su bili puni unutra, ali mnogo veci broj ljudi je ustvari samo setao gore dole ili stajao uz zidice. Poslednji trzaji pred smrt ovog lepog grada.
  • Deco, bežite odavde!

    12.12.2020 12:25
    Živeo kod Tunela jeftinoće
    Nije Akšam nego kafe/ picerija Bulevar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.