Galerija Matice srpske je osnovana 1847. godine u Pešti, tada kao Srpska narodna zbirka odnosno Muzeum u okrilju Matice srpske, najstarijeg kulturnog, književnog i naučnog društva kod Srba.
Jelena Ognjanović muzejski edukator priča za 021.rs da je Muzeum, odnosno Galerija, nastao kao potreba i želja tadašnjih članova Matice srpske, pre svega njenog sekretara Teodora Pavlovića, da se prikupe sve umetnine i sve što ljudi smatraju vrednim čuvanja za buduća pokoljenja.
"Tako je Teodor Pavlović uputio jedan poziv građanima preko Serbskog narodnog lista da, ako imaju nešto zanimljivo u svojim kućama i porodicama, zaveštaju Matici srpskoj i tako je zapravo nastala jedna kolekcija, ne samo umetničkih dela već i drugih različitih predmeta koji danas, većinom čine našu zbirku, jer dve trećine naše kolekcije zapravo jesu pokloni i zaveštanja", kaže sagovornica 021.rs.
Ognjanović kaže da Galerija ima oko 10.000 umetničkih predmeta, a od toga je tek nešto više od 500 izloženo u stalnoj postavci.
"Naravno, to su ona najznačajnija dela, ali pored toga u našim depoima krije se jedno vredno blago, koje se s vremena na vreme prikazuje kroz povremene izložbe", ističe.
Ono što je neobično za ustanovu kulture sa tako dugom tradicijom jeste spremnost da se potraže novi kanali do publike, kao i da se na drugačije savremene načine promoviše umetnost. Tako je primetno aktivno prisustvo i inovativne ideje Galerije na društvenim mrežama, a kao jedan od istaknutih projekata namenjenih mladima javila se i izložba "mimova", koja je dozvolila srednjoškolcima da dela klasične umetnosti pomešaju sa modernim humorom.
Ognjanović kaže da im je važno da fond i baštinu galerije učine interesantnim i dostupnim najrazličitijim ljudima.
"Muzej 21. veka jeste muzej koji se okreće u potpunosti ka svojim posetiocima. Naravno, moramo da imamo u vidu da želimo da privučemo posetioce različitih uzrasta i interesovanja tako da smo naš program dešavanja proširili na brojne različite događaje i programe", naglašava.
Galerija Matice srpske poznata je i po svojim edukativnim programima za decu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, ali postoje programi i za srednjoškolce, kao i za roditelje sa bebama, od kojih je naročito interesantan i popularan koncert klasične muzike za bebe.
"Duže od 10 godina organizujemo edukativne programe za najmlađe sa idejom da naučimo naše mališane već u predškolskom uzrastu da posećuju muzeje, a postoji i program za roditelje sa bebama kako bismo podstakli roditelje da posećuju našu ustanovu i da zapravo zajedno sa svojom decom odrastaju uz umetnost", zaključuje Ognjanović.
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar