Novosadska "Katedrala" izgrađena jer građani nisu bili zadovoljni kako je obnovljena prethodna crkva

Centralni novosadski trg, Trg slobode okružen je nizom lepih građevina, ali se zbog svoje veličine uvek izdvajala Crkva Imena Marijinog koju Novosađani zovu "Katedrala".
Novosadska "Katedrala" izgrađena jer građani nisu bili zadovoljni kako je obnovljena prethodna crkva
Foto: 021.rs

Sa preko 70 metara visine, popularna Katedrala je decenijama bila najviši objekat u Novom Sadu, a i danas je jedan od najviših. Jedan je od simbola grada i nema nikog ko se ne fotografiše sa njom u pozadini kada dođe u posetu vojvođanskoj prestonici. Na mestu gde je sagrađena se već dugo, prema istorijskim podacima,  nalazi neki crkveni objekat Rimokatoličke crkve. Kako za 021.rs priča hroničar Zoran Knežev, neki izvori govore čak da je crkva tu bila i u 13. veku tokom najezde Mongola.

- Imamo podatke da je u 11. veku na tom prostoru bila neka građevina nalik crkvi i groblje, a zatim da su Mongoli, dva veka kasnije, kada su bili ovde, na prostoru današnje Katoličke porte i Katedrale spalili i uništili sve što se tu nalazilo - priča Knežev.

Kada je ponovo tu sagrađena crkva nije utvrđeno, ali je izvesno da ona na tom mestu u centru Novog Sada postoji od 1742. godine. Ovaj sakralni objekat je oštećen u bombardovanju Novog Sada 1849. godine i potom je usledila obnova. Knežev navodi da građani nisu bili zadovoljni kako je obnova urađena i kako izgleda toranj, pa je tadašnja crkva srušena i 1892. godine počinje gradnja sadašnje Crkve Imena Marijinog, po projektu arhitekte Đerđa Molnara.

- Zanimljivo je da arhitekta nije tražio nadoknadu za posao koji je izveo, a katolički vernici odužili su mu se tako što su njegovu bistu stavili u unutrašnjost Katedrale - kaže Knežev.

Za Novosađane Katedrala je važna i zbog sata koji se vidi iz svih delova centra, ali mehanizam se često kvari zbog udara groma, pa sat onda ne radi. Takođe, vreme je nagrizlo građevinu i skoro stalno na njoj se mogu videti obaveštenja o otpadanju delova fasade, tako da se već duže vreme čeka da usledi kompletna obnova i rekonstrukcija.

Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • M

    08.02.2021 16:22
    Hvala 021 na lepom tekstu!Zelim samo da dodam ,sto nije napisano u tekst, da je arhitekta crkve bio Djerdj Molnar.Inace,1903.pozar je unistio ceo krov crkve,postoji i fotografija.
  • Podseti se da si

    06.02.2021 16:21
    grad, Novi Sad :)
    Bio sam u Novom Sadu 2018' godine, i moja drugarica koja je rodjena u NS i tu zivi blizu 40' godina, nikad nije bila unutar crkve Imena Marijina. Krstena je kao pravoslavka mada nije vjernica. Ja sam bio unutra i crkva je u jako losem stanju. Fasada se raspada na mnogo mjesta i potrebna joj je konkretna obnova. U Varadinu je crkva sv. Jurja koja je fenomenalan primjer vojnog baroka, koja ima svoje katakombe u kojima su se sahranjivale vazne licnosti tog vremena. Biskupi, visoki oficiri, zasluzni gradjani tog vremena. Katakombe se otvaraju svake godine 1.11 na blagdan Svih svetih. Istu joz zovu i carska crkva jer su je posjetili Franjo 1 i Franjo Josip kao i Aleksandar Karadjordjevic. U njoj je kao mladi kapelan stolovao Josip Juraj Strosmajer, a krsten je najslavniji Petrovaradic i slavni Hrvatski ban i veliki vojskovodja Josip Jelacic Buzimski. Uz samu crkvu se nalazi i samostan koji je rezidencija Srijemskog biskupa Đure Gašparovića. Crkva je otvorena nedjeljom kada se odrzava misa, pa ju je moguce posjetiti jer se radi o reprezentativnom objektu koji ima nemjerljivu vrijednost za gradjane Varadina i NS a, kao i za kulturnu ponudu. U proslosti su turisticki vodici ne svi, ali veci broj njih na pogresan nacin tumacili posjetiteljima njenu povijest, tako da su crkvene vlasti otkazali to gostoprimstvo. O cemu se tocno radilo, ne znam, ali tako je rakao velecasni Marko Loš. Ipak ima naznaka da ce opet biti dozvoljeno vodicima da vode ture u obilazak crkve sv. Jurja. Lp za NS :)
  • Istina

    06.02.2021 15:59
    1694 i mongoli?? Ja sam mislio da je ovo sveta Srpska zemlja i da su srbi ovde bili od uvek

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.