Muzička omladina Novog Sada - 55 godina deo kulturne scene grada

Muzička omladina Novog Sada (MONS) osnovana je 1966. godine i od tada značajno utiče na kulturni život grada.
Muzička omladina Novog Sada - 55 godina deo kulturne scene grada
Foto: Pixabay
Za prvog predsednika izabran je tadašnji upravnik Srpskog narodnog pozorišta Miloš Hadžić. Tokom prvih godina rada, MONS je organizovao školske koncerte i druge muzičke sadržaje edukativnog karaktera, kao što su tematski razgovori i predavanja o muzici. Još na početku, MONS je pokrenuo organizovanje kulturno-obrazovnih koncerata i predavanja o muzici za ljubitelje muzike različite starosne dobi, koji su bili prilagođeni slušaocima i njihovom muzičkom iskustvu. 
 
Jedan od najpoznatijih događaja u organizaciji MONS-a su Novosadske muzičke svečanosti (NOMUS). Prvi NOMUS održan je 1975. godine, pod okriljem medijske kuće Radio-televizija Novi Sad. Organizaciju je 1987. godine preuzela Muzička omladina Novog Sada. Na samom početku fokus je stavljen na promovisanje domaćih, naročito vojvođanskih umetničkih potencijala i kamerne muzike. 
 
Mia Doroški Antonić, programska saradnica u Muzičkoj omladini Novog Sada za 021.rs je pričala kako se to stalno menjalo i kako je stalno nadograđivanje programa dovelo i do interesantih koncerata na kojima se klasična muzika meša sa drugim žanrovima kao što su džez i pop. 
 
"Kako su godine prolazile, festival se razvijao. Na njemu se širila i žanrovska ponuda. Vremenom je prerastao iz  nacionalne manifestacije u manifestaciju međunarodnog značaja. No, ideja vodilja svih autorskih timova u Nomusu, uvek je bila brižljivo biranje programa u izvođenju čuvenih ansambala i solista. Mogu da kažem da je zahvaljujući Nomusu Novi Sad zaista ugostio brojne ugledne soliste i ansamble iz raznih zemalja sveta. Da pomenem samo neke, to je Kraljevska filharmonija iz Stokholma, Simfonijski orkestar ruske državne kapele, Kamerata baltika, moskovski solisti i Kamerata Salzburg", navela je Mia. 
 
 
Pored Nomusa, Muzička omladina Novog Sada organizuje i Novosadsko muzičko leto. Mia je pričala na koji način se ovaj festival razlikuje od Novosadskih muzičkih svečanosti.
 
"Koncerti su na otvorenom. Žanrovski i stilski su nešto ležerniji programi. Uključeni su, ne samo koncerti klasične, već i etno i džez muzike. Letnji festival takođe postoji vrlo dugo, još od 1995. godine. Letnje koncerte smo mi organizovali na dosta otvorenih lokacija u gradu, kao što su atrijum Crkve svetog Jurija u Petrovaradinu, atrijum Muzeja Vojvodine, Štrand, saletla u Dunavskom parku", kazala je sagovornica 021.rs.
 
Muzička omladina Novog Sada svake godine organizuje između 50 i 100 koncerata, brižljivo odabranih programskih sadržaja i uglednih umentika i ansambala sa domaće i strane muzičke scene.
 
"Ono što radi Muzička omladina Novog Sada bogati kulturnu scenu našeg grada i osvežava izborom programa. Mislim da se usklađujemo sa nekim najsavremenijim umetničkim tendencijama u svetu. Ne zapostavljamo ni domaće umetnike i ansamble. Naš cilj jeste da popularizujemo klasičnu muziku i to nekim visokokvalitetnim i atraktivnim programima, zato što je klasična muzika vrlo često neopravdano zapostavljena. Mislim da u tome uspevamo. Imamo stalni broj posetilaca koji se svake godine proširuje i novim", rekla je Mia.
 
Stalnom nadogradnjom svojih aktivnosti, osluškivanjem aktuelnih dešavanja na svetskoj sceni, ali i potreba slušalaca, Muzička omladina Novog Sada nastoji da neguje publiku, da zadrži stare, ali i privuče nove slušaoce i kao takva ostaje značajan nosilac muzičke kulture grada.
 
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Radovan

    12.03.2021 15:41
    Treci
    Muzicka Omladina je u privatnoj svojini jednog bracnog para?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.