Iako je sredinom 19. veka služila isključivo za snabdevanje svežom ribom, po čemu je i dobila ime, Riblja pijaca je danas bogata svežim poljoprivrednim proizvodima, mesnim proizvodima, sirevima i mešovitom robom.
Zauzima površinu od oko 9.000 metara kvadratnih, a opremljena je sa 500 standardnih prodajnih mesta, više od 50 zatvorenih prostora i 50 rashladnih vitrina gde se Novosađani redovno snabdevaju sirom, kajmakom i drugim mlečnim proizvodima, piše na sajtu JKP "Tržnica".
Da im odlazak na jedinu pijacu u najužem centru grada predstavlja tradiciju i zadovoljstvo, kažu i posetioci sa kojima smo razgovarali. Budući da je dobro organizovana, sa mnogo prostora između redova i manje prodavaca nego što imaju neke veće pijace u gradu, svako od njih već ima svog prodavca kog redovno posećuje.
"Za mene je to pretposlednja tezga sa sirevima i kajmakom. Načekam se dok kupim šta mi treba, ali uvek vredi", kaže jedna mlada Novosađanka.
"Ne znam ime prodavačica, ali tu su uvek majka i ćerka koje prodaju povrće i najbolju tucanu papriku na svetu. Toliko je dobra da sam čak počela da je nosim kao poklon kad idem kod nekog u kuću umesto kafe. Čim uđem zaputim se na tu prvu tezgu sa povrćem desno, i tu je uglavnom sve što mi treba. Za ostale stvari kao što su voće, meso i sirevi, volim da prošaram i da isprobam različite stvari", ispričala nam je jedna gospođa koja je, kako kaže, na Ribljoj pijaci redovna, bar jednom nedeljno, a i češće ako joj obaveze to dozvole.
Tako je kod rasladnih vitrina uvek najduži red ispred Đuđine tezge gde se mogu kupiti sveže mleko, mileram i razni sirevi. Ako imate dovoljno strpljenja da čekate i budete nasmejani i ljubazni i kada posle bar 15 minuta dođete na red, najverovatnije ćete biti počašćeni sa dodatnih sto grama sira, a moći ćete i da probate proizvod pre nego što kupite.
Na samom ulazu sačekaće vas nekoliko tezgi sa cvećem gde ima svega - od pažljivo napravljenih aranžmana do buketa poljskog cveća.
U delu sa povrćem i voćem, primetićete da svaka tezga izgleda kao sa reklame, a ako kupujete samo jedan proizvod, prodavci će obavezno pokušati da vas nagovore da probate još nešto - uglavnom nećete pogrešiti.
Riblja pijaca je svoje današnje "odelo" počela da oblači 2014. godine, kada je krenulo renoviranje. Cilj je bio, navode u Tržnici da se obnove prodajna mesta, ali i da se očuva stari duh pijace. Tako je deo pijace ispred betonskih tezgi urađen u obliku starih vojvođanskih kuća. Ovakav izgled pogoduje i brojnim manifestacijama koje se tu održavaju, a koje uključuju Noćni bazar, Noć muzeja, Ukusi tradicije, i slično.
Prvi put je Riblja pijaca uređena iz isključivo prodajnog mesta za ribu u tržnicu mešovite robe zajedno sa današnjim Trgom Republike u prvoj polovini 20. veka. Tada je, kako piše u knjizi "Novi Sad prošlost u pričama" bilo svega 120 prodavnica u koje su se preselili trgovci sa pijaca iz glavnih ulica.
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Fekkete Šandor
Podbarčanka
Milana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar