Prva srpska gimnazija osnovana je na današnji dan 1791. godine, a ključnu ulogu u tom važnom događaju imali su mitropolit Stefan Stratimirović i trgovac Dimitrije Anastasijević Sabov.
Mitropolit Stratimirović privoleo je bogatog karlovačkog trgovca sabova da novac koji je želeo da izdvoji u dobrotvorne svrhe, upotrebi za osnivanje gimnazije. Tako je Sabov dao 20.000 forinti u srebru.
Njemu su se pridružili i drugi imućni Srbi iz Karlovaca, prikupivši još 13.100 forinti. U avgustu 1791. mitropolit je izvestio ilirskog dvorskog kancelara o željama Srbe da otvore svoju gimnaziju, o prikupljenim sredstvima, uz molbu da se Sabov odlikuje za svoje dobročinstvo.
Iako osnovana 1791. godine, Karlovačka gimnazija nije odmah počela sa radom. Car Franja I je, nakon raznih peripetija, 12. decembra 1792. potvrdio drugo zakladno pismo i odobrio nastavni program Gimnazije. Tako je, nakon godinu dana odlaganja, tokom kojih je patronat Gimnazije otvorio pripremnu školu, "Karlovačka" počela sa radom.
Prvih sto godina, ova ustanova je radila u staroj zgradi latinske škole, koja je porušena 1890. godine, kada je započeta izgradnja nove zgrada novcem braće Anđelić, tj. patrijarha karlovačkog Germana i sremskomitrovačkog sveštenika Stefana, po projektu budimpeštanskog arhitekte Julija Partoša.
U početku je škola bila namenjena samo za mušku decu, a od 1907. godine vrata su otvorena i devojkama.
Brojne znameniti ličnosti bile su karlovački đaci i profesori, a među njima su i: Pavle Solarić, Dimitrije Davidović, Milovan Vidaković, Sima Milutinović Sarajlija, Josif Rajačić, Stefan Šupljikac, Jovan Sterija Popović, Branko Radičević, Kosta, Dimitrije i Ilarion Ruvarac, Đorđe Natošević, Milan Jovanović Batut, Vasa Stajić, Borislav Mihajlović Mihiz, Dejan Medaković, Vida Ognjenović, Oto Horvat...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Mile rent-a mozak
Nenad
pajo patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar