FOTO: Osam decenija novosadskog Dnevnika - počelo je sa Slobodnom Vojvodinom

Novosadski list Dnevnik danas obeležava osam decenija od izlaska prvog broja. Tog 15. novembra 1942. godine ilegalno je štampana Slobodna Vojvodina.
FOTO: Osam decenija novosadskog Dnevnika - počelo je sa Slobodnom Vojvodinom
Foto: 021.rs
Prvi urednik bio je narodni heroj Svetozar Toza Marković, kojeg su fašisti osudili na smrt 1943. godine. Nedugo nakon štampanja prvog broja, u kući Ćire Šovljanskog, u kojoj je štampana Slobodna Vojvodina, dogodila se jedna priča koju malo Novosađana zna, a koja govori o onima koji su bili spremni da umru u borbi protiv zla.
 
Ta kuća i danas postoji, u Vojislava Ilića 15, bila je Muzej štampe, a danas je pod zaštitom. 
Od Slobodne Vojvodine do Dnevnika
 
U prvim brojevima Slobodna Vojvodina pisala je o "Borbi protiv fašističkih okupatora", "Polju borbe i časti", "Borbi nemačkog naroda protiv Fašizma", a pitali su se i "Ko će odlučiti sudbinu naroda Jugoslavije". Istovremeno, borili su se "Za autonomnu Vojvodinu u federativnoj Jugoslaviji".
Od 1. januara 1953. godine, po odluci čitalaca, list menja naziv u današnji Dnevnik, a zaglavlje dobija plavu boju. Iako se promenio naziv, uređivačka koncepcija lista je ostala ista.
 
 
Dnevnik je kroz godine rastao i razvijao se, postajući simbol Novog Sada, smeštajući grad na jugoslovensku mapu onih koji imaju ozbiljno štampano izdanje. 
 
Izveštavalo se o svim važnim događajima za Novi Sad, Jugoslaviju, svet. Od smrti Kenedija i studentskih protesta, do budžeta Vojvodine, o redovima bez kraja devedesetih i izbeglicama. 
Pad tiraža štampe uticao je i na Dnevnik, pa je danas i teško govoriti o tome koliki uticaj ovaj list ima. Između ostalog, svoj 80. rođendan Dnevnik ne dočekuje u svojoj čuvenoj zgradi, jednog od simbola grada, već je izmeštena voljom novih vlasnika.
 
Dnevnik je danas jedini dnevni list na srpskom jeziku koji se štampa u Vojvodini.
  • Eric

    23.12.2022 17:54
    Dnevniku
    Unistiti sve sto podseca na Vojvodinu
  • Zemlja čudesa

    15.11.2022 19:36
    Gledajte i učite
    Dnevnik, zadavljen i opljačkan, školski primer kako nekolicina lakomih ljudi bez morala može da uništi nešto što vredi. Ali, on je samo slika onoga što čeka celu ovu državu sa potpuno istim ljudima na vlasti.
  • Nikola

    15.11.2022 15:32
    Nekada slobodna Vojvodina, danas porobljena u okovima Sekte!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.