FOTO, VIDEO: Prošetajte stazom do manastira Staro Hopovo

Manastir koji je dugo godina bio zatvoren, javnosti je ponovo postao dostupan pre nekoliko godina.
FOTO, VIDEO: Prošetajte stazom do manastira Staro Hopovo
Foto: 021.rs

U pitanju je manastir Staro Hopovo, koji se nalazi na pola sata vožnje od Novog Sada.

Do samog manastira je lako doći, bez obzira na to da li pešačite ili koristiti automobil.

Ukoliko ste odlučili za prevozno sredstvo, nakon što prođete Paragovo i Iriški venac, nastavite u pravcu Iriga. 
 
Najpre ćete naići na manastir Novo Hopovo, ali ukoliko želite da posetite Staro Hopovo, treba nastavite uz put. Na putu do manastira naići ćete i na ribnjak, potom lepo mesto za posmatranja fruškogorskog pejzaža, a do samog manastira vodi vas Ulica patrijarha Pavla.
 
 
Kada dođete do kraja ulice, stigli ste i do manastira. 
 
Ukoliko volite šetnju po prirodi, postoji staza koja vas vodi od vidikovca, odnosno hotela "Norcev" ka manastiru. Kada krenete od hotela ka spomeniku "Sloboda", na pola imate imate stazu sa leve strane, koja vas vodi direktno do manastira i pećine Beli kop.
 
 
Staro Hopovo je pomalo izolovan u odnosu na okruženje, ali, kako je već ukazano, postoje načini da do njega stignete. 
"Stari manastir", kako se još naziva, podignut je između 1496. i 1520. godine. Ko je bio ktitor nije do kraja jasno, niti pouzdano, premda se despot Đorđe Branković navodi kao osnivač. 
 
U turskim spisima se pominje u nekoliko navrata tokom 16. veka, i na ovom prostoru je prvobitno bila crkva posvećena Svetom Nikoli, od koje nije ostalo ništa. Zna se da je bila sagrađena od drveta, te da je uništena zemljotresom sredinom 18. veka. 

 
Tada je krenula izgradnja nove crkve posvećene Svetom Pantelejmonu, koja postoji i danas. Današnji hram je malih razmera, a kako se navodi na sajtu Eparhije Sremske, zidan je od tesanog kamena i opeke. 
 
Manastir nikada nije imao zvonik, dok je ikonostas krajem 18. veka oslikavao iriški moler Jefrem Isajlović. 
 
 
Kao i drugi fruškogorski manastiri tokom Drugog svetskog rata i Staro Hopovo je bilo oštećeno. Decenijama je bio zatvoren da bi potom krenula obnova. 
 
Tako danas postoji jednobrodna crkva sa lepim ikonostasom, dok je i fasada i veoma dobrom stanju. 
 
  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Da

    17.12.2022 08:16
    crkva puna zlata
  • 021

    16.12.2022 23:27
    NS
    Da ima sve organizovano za strance. Oćeš busom, vozom, metroom, el. biciklom... itd.
    A sve ti odma prikaže na netu kako do tamo u sekundi na razne načine. I da parkinge kako...
    Imamo mi svašta. Al ne znamo.
  • B

    16.12.2022 19:37
    V
    Manastiri i tvrđava Biseri Novog Sada ...Zbog nesposobnosti ljenosti Nismo u stanju jedan turisticki štand s monitorom i prikazom tih SVETINJA kao i svakodnevnom ponudom obilaska ..a mogli bi poput Budimpeste Praga Beca Dubrovnika milione zarađivati....zalosno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.