FOTO, VIDEO: Rakovac - manastir i mesto novog prepisa Dušanovog zakonika

Manastir Rakovac se nalazi na samom severnom obodu Fruške gore i jedan je od najbližih Novom Sadu.
FOTO, VIDEO: Rakovac - manastir i mesto novog prepisa Dušanovog zakonika
Foto: 021.rs

Manastir se nalazi na dvadesetak minuta vožnje od Novog Sada.

Do ovog zdanja starog nekoliko vekova dolazi se kada se prođu Sremska Kamenica i Ledinci, a na putu ka Beočinu skreće se levo u Manastirsku, koja vodi direktno do poznatog manastira.
 
Oni koji vole pešačenje u blizini mogu da posete i izvor Neven ili isposnicu uklesanu u steni.
 
Duga istorija
 
Prema legendi manastir je osnovao Raka Milošević, veliki komornik despota Jovana Brankovića, a po osnivaču je dobio i ime. 
 
Prema navodima Eparhije sremske, crkva manastira je osnovana sredinom 16. veka i bila je jedna od najlepših koje su podignute u 16. veku na ovim prostorima. U ovom periodu manastir se pominje u turskim zemljišnim knjigama.
 
Često je pominjan tokom 17. veka, a brojni spisi govore o tome da je manastir u više navrata bio razaran, napušten, obnavlja. Uprkos svemu tome, dokumenti svedoče o razvijenom prepisivačkom centru u Rakovcu.
 
 
Vremenom je manastir građen i njegovi delovi su usaglašavani jedni sa drugim stvarajući skladnu celinu. Bilo je raznih pomagača manastira, pa je tako ktitorskom mitropolita Vićentija Jovanovića izgrađen visoki barokni zvonik, u kojem je kapela posvećena Svetom ocu Nikolaju. 
 
Na sreću potomaka, podaci o manastiri su sačuvani u "Opisu fruškogorskih manastira" iz 1753. koji je radio Hristofor Žefarović, koji svedoči o mnogim promenama na crkvenoj građevini tokom dve decenije.
 
 
Kada je u pitanju ikonostas, tokom obnavljanja crkve, stare freske su uglavnom uništene. U 18. veku u manastiru je slikao poznati majstor Vasilije Ostojić iz Novog Sada, a izrezbareni ikonostas kraju je priveo Janko Halkozović. 
 
Za razliku od nekih drugih fruškogorskih manastira, o Rakovcu ne manjka informacija. Pa tako postoje litografije koje prikazuju manastir u prvoj polovini 19. veka, dok je iz druge polovine sačuvana stara fotografija.
Međutim, ono što je podelio sa drugim manastirima jeste šteta koju je pretrpeo tokom Drugog svetskog rata. O šteti svedoči to da je zvonik bio miniran i srušen, unutrašnjost crkve je bila potpuno demolirana, dok je izrezbareni i neprocenjivi ikonostas - spaljen.
 
Ipak, u drugoj polovini prošlog veka krenula je obnova manastira i vraćen je izgled iz vremena nastanka.
 
 
Zašto je još važan?
 
Posebnost koja se vezuje za ovaj manastir je ta što je u njemu 1700. godine načinjen novi prepis Dušanovog zakonika, dok je četrnaest godina kasnije napisan poznati Rakovački rukopisni srbljak.
 
U 18. veku bakrorezac Toma Mesmer je "izrezao" vrednu graviru pod imenom "Hristos Evharistija", a u tom periodu nastale su i pevnice za Rakovac, koje su danas u Banoštoru.
 
  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Branislav

    03.01.2023 10:16
    Ovaj manastir je i rezidencija vladike Sremskog Vasilija...
  • savche

    31.12.2022 07:56
    ?
    Manastir ne postoji da bi turisti maltetirali monahe. Čast mi je da smem posetiti ovaj manastir i zahvalan ljudima iz prošlosti koji su stvorili i očuvali ovo zdanje.
    Za one koji idu tamo samo "turistički" sa kesicom čipsa i da komentarišu ili se podsmevaju duhovnom životu: manite se toga, pustite druge na miru ili dođite da sami istinski potražite svoj mir.
  • @Dragan

    30.12.2022 15:44
    ...
    Онда би сви требали да се придржавају тога, а не само једна нација. Сигурно би било боље, јел.
    Верујем да ћете то и од осталих тражити у коментару на неку вест о њиховој историји, верским објектима ...итд.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.