Ovaj nesvakidašnji spomenik kulture je delo sada pokojnog Ostoje Simića, koji je želeo na ovaj način da sačuva zbirku muzičkih instrumenata i drugih predmeta koje je skupljao decenijama.
Zaštitari, kao i vlasti, prepoznale su značaj ove zbirke još pre više od četiri decenije, tako da je Bosanska brvnara u Ulici cara Lazara 42 (tada Maršala Tita) 1983. godine upisana u Registar spomenika kulture.
Sama brvnara je napravljena po uzoru na slične objekte koji su se gradili u selima Bosne i Hercegovine. Koliko je poznato, prilikom gradnje je upotrebljen građevinski materijal donesen iz BiH.
Zaštititari u opisu objekta navode da je brvnara sagrađena od borovih dasaka, kao i krov. Ceo objekat se nalazi na kamenom podzidu napunjenom zemljom, a ulazi se kroz vrata preko kamenih stepenica.
Unutrašnjost brvnare je dvodelna i čine je kuhinja i jedna mala soba. U kuhinji se nalazi otvoreno ognjište sa verigama iznad njega, a podovi u prostorijama su zemljani.
"U brvnari se nalaze predmeti iz etnološke zbirke koju je vlasnik prikupio. U kuhinji su predmeti za svakodnevnu upotrebu u domaćinstvu, počev od pribora za jelo i posuđa, preko predmeta koji se upotrebljavaju za osvetljenje (svečnjaci i lampe), pribora za loženje (vatralji, mačke, mašice) pa sve do eksponata koji se upotrebljavaju na ekonomiji od onih za održavanje stoke pa do primitivnih poljoprivrednih sprava (češagije, zaprežni pribor, rala i slično). U sobi se nalaze stvari koje se svakodnevno upotrebljavaju (škrinje, razboj, slikani orman, sto, stolice, krevet i slično), svečnjaci i ostali delovi nameštaja rađeni rukom majstora iz naroda. Zatim, tu su predmeti koje su izradili školovani majstori (svečnjaci, fino profilisano posuđe, ogledalo i sl.) i eksponati koje su deo školovanih slikara (ikone, slike). U sobi se čuva i vredna zbirka ćilimova, tkanih zidnih ukrasa, nošnji i drugo", navodi se u opisu zaštitara.
Prilikom donošenja odluke o stavljanju objekta na listu spomenika kulture, navedeno je da su svi predmeti tako uređeni da prikažu dobro organizovano i vođeno domaćinstvo.
Zaključeno je da ovako kompletirana zbirka pruža velike mogućnosti za proučavanje izvorne materijalne kulture naroda i njegov preobražaj, kako u navikama, tako i u upotrebi novih predmeta, počev od eksponata iz zavičaja, pa do predmeta zatečenih i nasleđenih prilikom doseljavanja u novu sredinu.
Kada je početkom osamdesetih doneta odluka o zaštiti, bilo je oko 200 predmeta starih od 60 do 200 godina, a revizija rađena 1993. godine je pokazala da postoji 216 predmeta u zbirci i da vlasnik Ostoja Simić ima evidenciju i dokumentaciju o svim predmetima.
Ovi etnografski predmeti nisu samo sa područja Bosne i Hercegovine, nego i Crne Gore i pojedinih delova Srbije i Hrvatske.
Realizaciju ovog teksta podržala je Turistička organizacija Novog Sada
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
Dragan
Dobri
Ma ajte razguliti sa kulturnim dobrom.
SUPER
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar