FOTO: Pothodnik u centru Novog Sada čuva stare mape koje niko ne primećuje - o čemu se radi?

U pothodniku ispod Bulevara Mihajla Pupina, blizu stepenica koje vode ka zgradi Pošte, nalazi se izlog, malo prljav, ali u kojem se mogu videti karte Novog Sada sa ponekom svetlećom lampicom.
FOTO: Pothodnik u centru Novog Sada čuva stare mape koje niko ne primećuje - o čemu se radi?
Foto: 021.rs
U pitanju su dve mape iz perioda izgradnje pothodnika od kojih je jedna mreža linija javnog gradskog saobraćaja koje ističe gradske linije u gradu, doduše u trenutku kada, na primer, osmica nije ni postojala. 
 
Druga karta svojim sijalicama pokazuje kulturne i javne objekte grada poput pozorišta, muzeja, hotela, ali i banke, parkove, auto kamp i mnoge druge prostore. 
U svojoj legendi, mapa s mrežom linija gradskog prevoza sadrži linije autobusa koje su nekada saobraćale Novim Sadom.
 
Jedinica je u trenutku nastajanja ove karte išla od Klise do Telepa, za razliku od danas kada povezuje Klisu i Liman 1. Pojedine linije su i ukinute. 
Kada biste hteli da vidite kuda ide autobuska linija koja vas interesuje, trebalo je da sačekate da se lampica pojavi kod te linije i da pogledom na mapu vrlo jasno uočite takođe sijalicama obeleženu rutu. 
 
 
Na mapama se može videti i promena u nazivima ulica i bulevara i kako nijedan bulevar nije zadržao svoje ime.
 
Tako je i Bulevar AVNOJ-a postao Bulevar cara Lazara, dok je Marksa i Engelsa na Limanu zamenio despot Stefan. Bulevar Mihajla Pupina, gde se i nalazi prolaz u kojem su mape, zvao se Bulevar Maršala Tita.
 
Više o promenama naziva pročitajte OVDE.
 
 
Podzemni prolaz sa svojim tablama s imenima ulica poslužio je kako svojstvena vremenska kapsula u kojima Novosađani mogu da vide nazive ulica i linije autobusa kakve su nekada bile.
 
Gledajući kako svetle sijalice po centru grada kada je označen deo "Muzeji i galerije", možemo da vidimo da mapa s kulturnim i javnim objektima i dalje funkcioniše.
 
 
Ako pažljivo pogledate fotografije, možete videti i kako pojedina naselja, ili delovi naselja još nisu ni izgrađeni.
 
Mape su postavljene 1989. godine, kada je pothodnik zvanično otvoren, a za njih je bio zadužen maketar Stevan Kiš. Izgradnja podzemnog prolaza u centru Novog Sada počela je 1987. godine, a projektant je inženjer Arsa Dimitrijević.

Šta se vama još čini danas drugačije u odnosu na period od kada datiraju ove mape?

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dani

    24.07.2024 23:41
    Kako još rade lampice
    Sećam se dok je maketa stajala u staroj kući u Braće Ribnikar, rana sećanja. Tata je pravio elektroniku za lapice - LED diode. Kad sam se interesovao za elektroniku saznao sam kako je dizajnirana maketa.
    Torusni trafo od Edelijenskog iz Petorvaradina, linerano napajanje na adekvatnom hladnjaku, LED diode se pogone polovinom nazivne struje, sa 10mA (nazivno 20mA). @Sara Ovo je recept za višedecenijsku dugotrajnost.
    Autobuske linije su rešene sa 555timer-om (NE555), svaka stanica ima svoj timer i kad vreme istekene aktivira sledeći timer, poslednji aktivira prvi i tako u krug za svaku liniju. Na izlazu svakog timera je LED dioda što je ne maketi predstavlja autobusku stanicu.
    Kad je sve bilo zalemljeno nije dobro radilo, stalno neke kontakt greške.. Kalaj je bio loš sve je čišćeno i prelemljeno sa novim kalajem.
  • /

    24.07.2024 22:10
    /
    @@Dogodine u Botošu
    plakati na pocetku snp su bili na latinici
  • @Dogodine u Botošu

    24.07.2024 18:04
    Valjda je i drugima poznato da su J.J. Zmaj, Laza Kostić, Kosta Trifković pisali latinicom a da su i novine, časopisi, knjige na srpskom u Novom Sadu pre 1918. bile štampane latinicom - 'ajd navedite barem jedan naslov pa da i drugi znaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.