Nestali Novi Sad
Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.
Reč je o izložbi "Nestali Novi Sad", koju su nam u Galeriji SULUV-a predstavile Marija Silađi i Ankica Draganić, profesorke sa Departmana za arhitekturu i urbanizam na Fakultetu tehničkih nauka.
Autorke su odranije poznate po istraživanju urbanističke prošlosti, a njihovi raniji prikazi nastanka i geneze važnih gradskih obeležja, od Železničke stanice do Almaškog kraja, i danas su u sećanju zaljubljenika u Novi Sad.
Ovoga puta odlučile su se da, po prvi put u našem gradu, izložbu prošire koristeći mogućnosti koje omogućava digitalna tehnologija – kako posetiocima u samom posmatranju predstavljenog, tako i autorkama pri današnjem sagledavanju davno nestalih zgrada i trgova.
Centar u 19. veku
Već sam ulazak u malenu galeriju na Bulevaru Mihajla Pupina je impresivan. Nailazi se na preko celog zida uvećanu fotografiju centra grada iz 90-ih godina 19. veka.
Malo ko je, čak i od najistrajnijih poklonika prošlosti grada, ranije video ovo svedočanstvo starog Novog Sada, a slično se može reći i za fotografiju koja nam predočava kako je Zmaj Jovina ulica izgledala od 60-ih godina 19. veka pa do 1926. godine, kada je probijanjem ulice Modene izgled centralnog trga bitno izmenjen.
Zapravo, svaka od dvadesetak izloženih fotografija priča je o jednoj od markacionih tačaka grada. Ali, ono što direktno vidimo na zidovima galerije je samo manji deo izložbe. Kada se pametnim mobilnim telefonom snimi markator pored fotografije, dobija se ne samo osnovna fotografija, već i desetak novih, nastalih tako što su autorke, koristeći digitalnu tehnologiju, kreativno tumačile baštinu.
Tako smo u prilici da, pomoću mobilnog telefona, hodamo centrom, Pašićevom ili Petefijevom (Železničkom) ulicom. Naravno, vidimo i prvi deo nekadašnje Jevrejske, potom se vrtimo po Trgu Trandafila, a tu je i šetnja ulicom Pavla Papa.
Duga, a uska trasa
Javno su predočene ogromne mogućnosti novih tehnologija u sagledavanju i predočavanju prošlosti. Korisnici modernih uređaja su u velikoj prednosti, ali i "tradicionalni" posetioci imaju šta da vide, i to do sada gotovo neizlagano.
Središnja fotografija nameće pitanje nastanka i geneze centra Novog Sada, specifičnog za varoš koja se (pre)dugo dominantno razvijala unutar jedne izrazito duge, a sasvim uske trase.
Glavni predmet postavljenih slika su zgrade, spomenici, raskršća, a autorke ubedljivo pokazuju dinamičan razvoj u periodu Nagodbe iz 1867. godine, kada je dotadašnja Habsburška monarhija transformisana u Austrougarsku.
Primera radi, u proleće 1893. godine, samo u centru grada se istovremeno podižu tri kapitalna zdanja: Rimokatolička župa, buduća Gradska kuća i Pozorište Dunđerskog, koje je izgorelo u požaru 1928. godine. Stanovništvo ne samo da prati izgradnju, već je i uključeno u modernizaciju svakodnevnog života.
Skučena galerija
Izložba "Nestali Novi Sad" unosi novine u način prezentacije i bavi se temom koja je uvek u središtu pažnje galerijske publike. Stoga je teško razumljivo zašto je predviđeno da traje manje od sedam dana.
Davnašnja manjkavost najstarije gradske galerije – skučen prostor – još jednom dolazi do izražaja. U pitanju je izložba za koju bi bilo prirodno da se preko kinoprojektora emituje na filmsko platno, bez čega starijoj, pametnim mobilnim telefonima neveštoj publici, veći deo ostaje nedostupan, baš kao što kontinuirano izostaju prateća predavanja, neizostavni deo ovako atraktivnih postavki.
Vreme je da Novi Sad napokon dobije odgovarajući galerijski prostor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče
Novi Sad - Voša - Borovo: Fudbalska groznica
29.10.2024.•
3
Relativno rano, sa 12 godina, uključio sam se u pionirski sastav Fudbalskog kluba Vojvodina.
Jedno drugačije novosadsko detinjstvo
22.10.2024.•
0
Priča Duška Bogdanovića o jednom drugačijem novosadskom detinjstvu...
Kad led proključa u Novom Sadu
15.10.2024.•
3
Hokej na ledu je u Novom Sadu imao neverovatnu uzlaznu liniju.
"Pino Silvestre" pokret u Novom Sadu: Kako smo zamirisali
08.10.2024.•
12
Kada su muški primerci moje generacije i oni sa nekoliko godina starijim krštenicama - takozvani "bumeri" - počeli da (se) mirišu?
Kako su patike osvojile Novi Sad
01.10.2024.•
2
Patike. Prve sam dobio ranih pedestih kada sam pošao u zabavište.
Farmerke, pesnice i Džejms Din sa Podbare
24.09.2024.•
9
Farmerke ili farke - kako ih danas zovu mladi - kao klinac sam video u "kaubojskim" filmovima.
Novosadski sport nekad: Za koga se navijalo i zašto je ovo čudan grad?
17.09.2024.•
11
Tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, moje detinjstvo i rana mladost bili su u znaku totalne zaluđenosti sportom.
Najbolje ocenjena mesta u Novom Sadu: Restorani koje vam preporučuje internet
08.08.2024.•
51
Kada vas neko pita za preporuku gde da jedu u Novom Sadu, ponekad se nađete u dilemi - šta da odgovorite? Iz pozicije Novosađana, sva mesta su "izvikana".
Arhitekta kojeg Novi Sad nije želeo: Poznati objekti su mogli da izgledaju drugačije
31.07.2024.•
15
Ljubitelji likovne umetnosti u Novom Sadu ne mogu da se požale, u gradu podno Petrovaradinske tvrđave i tokom letnjih raspusta ima atraktivnih događanja.
FOTO: Pothodnik u centru Novog Sada čuva stare mape koje niko ne primećuje - o čemu se radi?
24.07.2024.•
28
U pothodniku ispod Bulevara Mihajla Pupina, blizu stepenica koje vode ka zgradi Pošte, nalazi se izlog, malo prljav, ali u kojem se mogu videti karte Novog Sada sa ponekom svetlećom lampicom.
Šta se o Štrandu pisalo pre 100 godina: Pesak nije uzoran, preterano skup bife i Šerlok Holms
19.06.2024.•
9
Tokom leta mnogi Novosađani pohrle na Štrand kako bi pronašli osveženje u Dunavu ili kraj reke.
Graditelj socijalističkog Novog Sada
03.06.2024.•
13
Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.
Novi Sad koji sanjamo
25.05.2024.•
19
Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.
Novosadska kultna mesta: Gde ste išli na koncerte i žurke?
21.05.2024.•
84
Novosadsku muzičku istoriju, ali i onu istoriju svakodnevnice i zabave, čine mesta u kojima se ona stvara.
VIDEO: Prepoznajete li ovaj grad - šta se radilo u Novom Sadu proleća 1939. godine?
18.04.2024.•
25
Pre 85 godina Novi Sad je bio znatno drugačiji grad. Najpre, u njemu je živelo gotovo sedam puta manje ljudi.
Bombardovanje 1999. godine - čega se sećaju Novosađani: Esmeralda, trčanje po čvarke, žurke...
24.03.2024.•
31
Povom 25. godišnjice od početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, portal 021.rs vam donosi priče Novosađana o 78 dana 1999. godine.
Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"
24.03.2024.•
7
Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...
VIDEO: Sećanje na "Žutu kuću" živi - trag Novog Sada kojeg sve manje ima
20.03.2024.•
25
Na lokaciji na kojoj se nekada nalazila kultna novosadska "Žuta kuća" gradska vlast planira izgradnju crkve posvećenoj stradalima u južnoj Bačkoj tokom Drugog svetskog rata.
FOTO: Znate li da u Veterniku postoji bosanska brvnara koja je spomenik kulture?
26.02.2024.•
18
Prava Bosanska brvnara sa etnografskom zbirkom predmeta starih i 200 godina može se pronaći u Veterniku.
Student nije zapalio žito
05.02.2024.•
5
Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.
Komentari 7
Dvogled
Eh
@Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar