I meč Dinamo-Zvezda "promenio svet"
Prekinuta utakmica između Dinama i Crvene zvezde, 3. maja 1990. godine na stadionu u Maksimiru, nalazi se na listi pet najbitnijih fudbalskih mečeva koji su, prema američkoj televizijskoj mreži CNN, "promenili svet".
Susret između zagrebačkih "modrih" i beogradskih "crveno-belih" trebalo je da odlučuje o prvaku Jugoslavije, ali se ispostavilo da je prekid tog meča simbolično najavio početak građanskog rata i raspad zajedničke države.
Za novinare CNN-a detalj koji je obeležio okršaj razjarenih huligana iz Zagreba i Beograda na travi maksimirskog stadiona je nasrtaj kapitena Dinama Zvonimira Bobana na policajca Refika Ahmetovića.
Utakmica Dinamo-Crvena zvezda nalazi se na četvrtom mestu liste CNN-a, na kojoj prvu poziciju zauzima susret između Sekretarijata i Predsedništva engleske Fudbalske asocijacije (FA) 1864. godine. Taj meč je prva fudbalska utakmica koja je odigrana prema napisanim pravilima.
Drugo mesto je susret Zapadne Nemačke i Mađarske u finalu Svetskog prvenstva 1954. u Švajcarskoj koji je neočekivano pripao Nemcima sa 3:2. Prethodno je u grupnoj fazi Mađarska slavila sa 8:3. Trijumf je izazvao veliko slavlje u Zapadnoj Nemačkoj i prvi pozitivan izliv nacionalnog ponosa još od završetka Drugog svetskog rata.
Treće mesto je susret između Rendžersa i Baksa 1966. godine u Južnoafričkoj republici. To je bio susret koji su održali zatvorenici Roben Ajlenda gde je, između ostalih, bio zatvoren i Nelson Mandela. Političkim zatvorenicima su čuvari dozvolili da osnuju fudbalsku asocijaciju – Makana i da organizuju ligu. Aktuelni predsednik Južne Afrike Džejkob Zuma, bio je sudija za FS Makana i to su bili njegovi prvi koraci u vođenju neke organizacije.
Na petom mestu našao se susret Iraka i Saudijske Arabije 2007. godine na Kupu Azije. Kada je Irak u polufinalu savladao Južnu Koreju na penale, usledilo je veliko slavlje na ulicama Bagdada. Gotovo istog momenta, bombaš samoubica aktivirao je bombu posle čega je stradalo 50 ljudi. Jedna od žrtava je bilo i 12-godišnje dete, čija je majka, držeći njegovo telo rekla: "Dajem vam svog sina kao žrtvu za nacionalni tim Iraka. Moramo da pobedimo". Igrači su odlučili da odigraju finale i ostalo je istorija.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar