Dugovanja Srbijagasa 250 miliona dolara
Gubici tog preduzeća, zbog uvoza, iznose oko 250 miliona dolara, rekao je Bajatović. Sto miliona dolara su čisti gubici, dok je ostatak tekuća likvidnost koja će biti pokrivena tokom godine.
Zbog gubitaka, Srbijagas će morati kreditno da se zaduži, a Bajatović očekuje da će im u tome u susret izaći Narodna banka Srbije i omogućiti povoljne kredite.
Do povećenja cene gasa neće doći, jer je tako dogovoreno na sastanku najvišeg državnog vrha, “sve dok cena gasa u svetu ne padne ispod trista dolara” navodi Bajatović.
Glavni problem Srbijagasa, zbog kojeg je ovo preduzeće sada u gubitku jeste kursna razlika, budući da se uvoz gasa plaća u dolarima, dok Srbijagas svoje usluge naplaćuje u dinarima. Iz tog razloga je pokrenuta inicijativa o izmeni tarifnog sistema, pa je Bajatović predložio da se sve obračunava po nekoj prosečnoj vrednosti dolara.
Govoreći o planovima Srbijagasa, Bajatović je rekao da to preduzeće neće biti privatizovano, nego će se preregistrovati, da bi moglo da se bavi istraživanjima i trgovinom naftom i naftnim derivatima. U planu je i otkupljivanje 24 odsto udela u “Jugorosgasu”, kako bi to preduzeće, sa 49 odsto, bilo ravnopravan partner u poslovanju.
Što se tiče izgradnje skladišta gasa u Banatskom Dvoru, Bajatović kaže da skladište mora biti gotovo do kraja godine, “jer je to hitan slučaj i od nacionalnog je interesa” a konkurs za taj posao biće raspisan ove nedelje. Novac za izgradnju će biti obezbeđen iz Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine, Nacionalnog investicionog plana i od komercijalnih zaduženja.
Tužba protiv Ukrajine se priprema zajedno sa Vladom Srbije, a detalje te tužbe Bajatović nije hteo da iznosi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar