Prisetimo li se devedesetih, vrlo brzo ćemo doći do zaključka da su neki od najboljih (ili najzabavnijih) filmova tog perioda pripadali podžanru gangsterskog filma.
"Goodfellas", "Pulp Fiction", "Lock, Stock & Two Smoking Barrels", "Donnie Brasco", "Bronx Tale", "Carlito's Way", "State of Grace", "King of NY", "Bugsy", "New Jack City", "Usual Suspects", "Miller's Crossing", "Casino", "Boyz N The Hood", "Reservoir Dogs", "La Haine", "Heat", "True Romance", "American Me", "Menace II Society", "Juice", "Pusher", "Godfather III", samo su neki od filmova koji su obeležili devedesete, a u istoj je dekadi počelo i emitovanje sjajne HBO-ove serije "The Sopranos".
I daleko od toga da naredne dve decenije nisu imale sjajnih primeraka ovog podžanra, međutim, u eri u kojoj su serije kvalitetom nadrasle prosečni film, "Breaking Bad", "Narcos" i serije koje su proizašle iz istih, preuzele su primat, a filmovi su pali u drugi plan.
Bacimo li na kratko pogled na prošlogodišnje liste najgorih, na prvom ćemo mestu verovatno zateći "Gotti" s Džonom Travoltom. To je tužan podsetnik na vrlo niske grane na koje je gangsterski film pao.
S druge strane, dva najiščekivanija filma 2019. (koja nisu dodaci blokbasterskim franšizama) pripadaju upravo novim filmovima Martina Skorsezea i Kventina Tarantina, rediteljima koji su popularizovali podžanr i podigli ga na viši nivo.
Neki su pokušali da odgovore na pitanje zašto su gangsterski filmovi uopšte prestali da budu interesantni velikim studijima, a odgovora je više. S jedne strane, mogli bismo da zaključimo da je reč o prezasićenju temom ili da je problem u tržištu koje se osulo lošim kopijama dobrih filmova.
Međutim, popularnost krimi serija poput "Breaking Bad" i "Narcos" dokaz je da interes itekako postoji i da sve na kraju dana zavisi od kvaliteta proizvoda.
Ipak, odgovor bismo mogli tražiti na prvom mestu koje nam pada na pamet, u studijima koji su napustili i mnoge druge žanrove, a ne samo gangsterski film. Zapravo, sve što nije deo veće franšize ili novi film o novom super junaku ili junakinji, spada u kategoriju filmova koje je sve teže snimiti.
Iako mnogi veruju da vlasnici velikih studija novcem zasipaju svakih novi projekat velikih i komercijalno uspešnih reditelja poput Skorsezea ili Tarantina, situacija je daleko od idealne i upravo zato većina umetnika dom pronalaze na Netfliksu koji je daleko skloniji da da veći novac za ambiciozne projekte poput 200 miliona dolara teškom "The Irishmana" u kojem je Skorseze udružio snage sa De Nirom, Paćinom, Pešijem i Kajtelom, kako bi ispričao priču o ubistvu sindikalnog vođe Džimija Hofe.
Tarantino u svom "Once Upon a Time in Hollywood" prati kriminalni milje koji okružuje ubilački pohod Čarlsa Mensona i njegovih sledbenika.
Oni koji vole "klasični gangsterski film" (tako ga naziva AFI), nadaju se da će ovi filmovi vratiti i interes za filmovima tridesetih kao što su "Scarface", "Public Enemy" i "Little Caesar" koji su se mogli pohvaliti ne samo kvalitetnim likovima već i akcijom.
"Budimo iskreni, nasilje je najzanimljivija stvar za gledanje", rekao je Tarantino.
Što se nestanka klasičnog gangsterskog filma tiče, nestali su zbog dugogodišnje saradnje mafijaša koji su kontrolisali sindikate i vlasnika studija kao što su "Columbia" i MGM, a sve s ciljem da održe mir između studija i radnika. Ta saradnja osetno je narušila ugled velikih studija pa je tridesetih godina prošlog veka prihvaćen i Hejsov kodeks koji je brinuo da sadržaj filmova ne bude preterano amoralan. "Loši momci" morali su biti preterano loši (i na kraju kažnjeni), a predstavnici zakona redovno su bili predstavljeni u najboljem mogućem svetlu.
Paralelno s tim, Holivudom su harali pravi pravcati gangsteri koji su ubirali velike zarade, a istovremeno imali dosijee koji su uključivali sve od iznude do ubistava.
Uticaj mafije osetio se i kroz sedamdesete kada su se delovi setova u Paramountu koristili kao paravani za mafijaške poslove, a mutni likovi finansirali su velike hitove kao što je "Deep Throat", budući da su pornići delom snimani i na setovima velikih studija.
I dok neki veruju da će Skorseze i Tarantino vratiti "klasični gangsterski film", ostatak publike ne ide toliko daleko. Jednostavno očekuju kvalitetne filmove na kakve su od ovih vrhunskih reditelja navikli. Štaviše, cela priča oko povratka "gangsterskog filma" samo ide u prilog tome koliko su očekivanja velika. Možda čak i nerealna.
Hoće li to pokrenuti novi talas ili samo obogatiti filmsku ponudu i učiniti je raznolikijom, pokazaće vreme.
"Once Upon a Time in Hollywood" u bioskope stiže krajem jula, a "The Irishman" bi na Netfliksu trebalo da se pojavi do kraja godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Posle Openhajmera i Interstelara, sledeći film Kristofera Nolana biće adaptacija Homerove "Odiseje" i taj mitski akcioni ep će se snimati širom sveta, saopštila je filmska kuća "Universal".
Trejler za film "28 godina kasnije" bio je toliki uspeh da je Soni odlučio da omogući kupovinu i iznajmljivanje originalnog filma "28 dana kasnije" u onlajn video prodavnicama.
U novoj verziji učestvovaće idejni kreator originala Linvud Bumer, a zvezde Frenki Muniz, Brajan Krenston i Džejn Kačmarek ponovo će uteloviti svoje uloge.
Glumac Džim Keri (62) gostovao je nedavno u emisija Grejema Nortona. Tamo je otkrio da je za vreme snimanja filma "Kako je Grinč ukrao Božić" trenirao s agentom iz američke obaveštajne agencije CIA.
Prošla je 21 godina od poslednjeg Gospodara prstenova a činjenica je da su glumci ostarili pa se postavlja pitanje da li će se i Vigo Mortensen koji je glumio Aragorna, pojaviti u novim filmovima.
Filmovi "Zlica" ("Wicked") i "Gladijator II" ("Gladiator II") su tokom prvog vikenda prikazivanja od prodaje karata zaradili ukupno 270 miliona dolara širom sveta, preneo je AP.
Komentari 1
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar