Film "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile" uskoro će imati svoju premijeru na filmskom festivalu Sandens.
Film, u kojem je glavni glumac Zak Efron, bavi se sedamdesetima i erom terora koju je pokrenuo Ted Bandi, zloglasni američki serijski ubica.
No, kako pokazuje novi Netfliksov dokumentarac u četiri dela, od istog reditelja kao i film, ništa ne može zameniti "pravu stvar". Dokumentarna serija u četiri nastavka kreće 24. januara i temelji se na 100 snimljenih sati intervjua koje s Bandijem vodi novinar Stiven Mišod 1980, nedugo nakon što je Bandi osuđen na smrtnu kaznu. Nikada do sada objavljeni razgovori oko kojih reditelj Džo Berlinger gradi priču govore o Bandijevom odrastanju, ubijanju i begu, koji se odvijao širom više saveznih država, rezultirao s minimalno 30 slučajeva smrti, dva bega iz zatvora, i odlaskom na električnu stolicu 24. januara 1989.
To je pogled u um pravog sociopate koji ubistva odrađuje s maksimalnom brutalnošću i bez kajanja. Bio je, na jedan način, prototip serijskog ubice, koji je redefinisao naše najmračnije strahove o ljudskom kapacitetu za okrutnost.
Oni koji se nadaju nekom otkrovenju iz Mišodovih snimaka, piše "The Daily Beast", biće razočarani s "Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes". Bandi se suzdržao od priznavanja zločina sve do tri dana pre smrti. Tada je priznao 30 ubistava, iako je stvarni broj bliži sto. Uprkos tome, ima fascinantnih uvida u um psihopate, čiji je izgled (bio je zgodan muškarac) i poreklo iz srednje klase (bio je pametan student prava i imao političke aspiracije) pomoglo da se sakrije pravo lice ludaka iza fasade.
Bandi je praotac svih Hanibal Lektor tipova jer niko drugi do sada nije tako uspeo da spoji ubistveni bes (proizašao iz adolescentske seksualne frustriranosti i otkrića da je vanbračno dete) sa šarmom i intelektom.
Na početku Bandi i Mišod počinju s njegovim detinjstvom i godinama provedenim na koledžu. Bandi svaku priču okreće tako da mu ide u korist. Sve je tada bilo skoro pa idilično. On je bio sportista, aktivan, kandidat za predsednika razreda i svačiji prijatelj. To je najbolji pokazatelj toga kako lako on laže i kako mu prirodno to dolazi.
Naime, kada je Mišod o istim stvarima pričao s njegovim školskim kolegama postaje jasno da je to gomila izmišljotina. Bandi je bio neko ko se nije uklapao, ko se nikome nije sviđao i stalno se pravio važan i time iritirao ljude. Između ostalog kopao je jame u koje je stavljao šiljke kako bi se ljudi povredili.
Bandi je očito hteo da Mišod od njega napravi "zvezdu", ali novinar je imao drugačije planove. Kada je shvatio da ovaj neće otvoreno progovoriti o ubistvima koje je počinio u Kaliforniji, Oregonu, Vašingtonu, Ajdahu, Juti, Koloradu i Floridi između 1973. godine i 1978. godine (neka ubistva su uključivala nekrofiliju), na pamet mu je pala briljantna pomisao - pita Bandija da o zločinima priča u trećem licu, s određene distance.
I to se odmah isplati i tera osuđenika da progovori o svom stanju uma - od njegovih motivacija pa sve do impulsa koji prethode ubistvima. Sledi njegovo priznanje da su "žene potrošna roba", da je seljenje iz Sijetla u Jutu, gde se pridružio Crkvi Isusa Hrista svetaca poslednjih dana, bio pokušaj da se rehabilituje u "normalnog čoveka koji poštuje zakone", te kako se morao odvojiti od svega što je poznavao u nadi da će sagraditi novi identitet što njemu, tvrdi on, nije bilo preterano teško.
Tokom takvih komentara sledi montaža brzoizmeničnih slika žena, lobanja, automobila na putu, ćelija ispod mikroskopa... To je užasavajuć uvid u mozak i psihu čoveka koji mirno priča kako je sledio žrtve, tela ostavljao na planini Tejlor (kako bi životinje pojele ostatke, to je bila njegova lična deponija), zašto se vraćao na mesta gde je ubijao i kako je ostavljao dokaze koji nisu imali veze sa ubistvima kako bi zbunio protivnika.
Potpuno je jasno da, dok je s jedne strane ubijao, s druge je bio u stanju da dugogodišnje prijatelje i devojku Elizabet Klopfer zavara. Jedina osoba koja je uspela da mu utekne je Kerol Daronč koju je pokušao da otme, ali bezuspešno.
Pametno je manipulisao i policijom. Bio je svestan da policajci iz različitih saveznih država jedva razgovaraju, a kamoli da na vreme dele informacije, Bandi se bez previše problema kretao s istoka na zapad. Bez faks mašina (a kamoli interneta) policiji su bile potrebne godine da povežu sve. Dva puta je uspešno pobegao iz pritvora, a kada je napokon uhapšen glumio je sam svog advokata, što dodatno pokazuje koliko je sistem tada bio nepripremljen za susret s takvim kriminalcima.
Što dalje dokumentarac ide, manje se Berlinger oslanja na Mišodove snimke, te se umesto toga oslanja na intervjue s poznanicima, advokatima, stručnjacima i detektivima i čitav niz arhivskih snimaka - od suđenja, do prvog intervjua.
Bandi je uživao u pažnji. To je sveobuhvatan portret naizgled obične i prosečne individue koji je dao novo značenje terminu "zao", a koji je postao američka varijanta Džeka Trboseka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Posle Openhajmera i Interstelara, sledeći film Kristofera Nolana biće adaptacija Homerove "Odiseje" i taj mitski akcioni ep će se snimati širom sveta, saopštila je filmska kuća "Universal".
Trejler za film "28 godina kasnije" bio je toliki uspeh da je Soni odlučio da omogući kupovinu i iznajmljivanje originalnog filma "28 dana kasnije" u onlajn video prodavnicama.
U novoj verziji učestvovaće idejni kreator originala Linvud Bumer, a zvezde Frenki Muniz, Brajan Krenston i Džejn Kačmarek ponovo će uteloviti svoje uloge.
Glumac Džim Keri (62) gostovao je nedavno u emisija Grejema Nortona. Tamo je otkrio da je za vreme snimanja filma "Kako je Grinč ukrao Božić" trenirao s agentom iz američke obaveštajne agencije CIA.
Prošla je 21 godina od poslednjeg Gospodara prstenova a činjenica je da su glumci ostarili pa se postavlja pitanje da li će se i Vigo Mortensen koji je glumio Aragorna, pojaviti u novim filmovima.
Filmovi "Zlica" ("Wicked") i "Gladijator II" ("Gladiator II") su tokom prvog vikenda prikazivanja od prodaje karata zaradili ukupno 270 miliona dolara širom sveta, preneo je AP.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar