"The Moscow Times" piše da su ruski mediji koji su usko povezani s Vladimirom Putinom kritikovali seriju "Černobilj" koja je u Rusiji postala nacionalna senzacija, iako je dostupna samo putem interneta.
Novinar najpopularnijih ruskih novina tvrdi da serija ne predstavlja događaje verodostojno te da karikira istinu.
"Konkurenti koriste ovu seriju da okaljaju sliku Rusije kao nuklearne sile", rekao je.
Voditelj TV kanala Rossia 24 Stanislav Natanzon rekao je da seriji nedostaju jedino medvedi i harmonike. Optužio je autore serije da su lagali da ruske vlasti nisu htele priznati svoju grešku referirajući se na članak Valerija Legasova u kojem je 1987. kritikovao upravljanje nuklearnom industrijom, a koji su tad objavile vodeće ruske novine. Međutim, voditelj nije istakao da urednici Komsomolskaye Pravde nisu hteli objaviti taj članak kada ga je Legasov napisao te da je članak objavljen tek dve nedelje nakon što se ubio.
"Činjenica da je američki, a ne ruski televizijski kanal ispričao priču o našim herojima izvor je sramote za medije naklonjene Kremlju", pišu ruski mediji.
Upravo to je razlog zbog kojeg će Rusi napraviti svoju televizijsku verziju ove priče koja će biti zasnovana na teorijama zavere.
U isto vreme, u ostatku sveta serija "Černobilj" dobija isključivo pohvale. Već je dobila epitet "jedne od najboljih serija u istoriji HBO-a", a o njenoj popularnosti govori i turistički bum u Černobilu koji je usledio nakon početka emitovanja ove serije.
Komentari 14
Drum
Ja kojem zapadnjačka propaganda ide jako nerve i dobro ih uzdrma, nisam primetio u ovoj seriji da je bilo preterivanja sa propagandom.
Ovako gledajući, prikazali su bar za mene realnu dozu državne cenzure, naravno da ni jedna država neće sve da prizna. Kad je već tako, da izgleda samo Rusi kriju svoje, zašto Britanci ili Ameri ne govore o svojim nuklearnim nesrećama i akcidentima.
Zašto se skoro pa nigde ne spominje Sellafield, Three Mile Island i još mnogo drugih slučajeva gde je ispuštena određena količina radijacije. Naravno te količinu nisu ni blizu velike kao u Černobilu, ali ako se uzme u obzir da je Sellafield ispustio 21 put i još su jedno vreme radioaktivnu vodu ispuštali u more koje je ostalo zatrovano i dan danas radijacijom, ukupna količina nije mala.
Samo što i oni na zapadu svoje prikrivaju, ali tuđe prikazuju.
Na kraju krajeva, koliko nas zna da se desilo oslobađanje radioaktivnosti i kod nas u Vinči?
Koliko ljudi zna da se u se dešavala topljenja jezgra reaktora po Evropi i Americi? Verovatno 1 od 1000 ljudi.
/
i digitalna je na staklenim nogama ali ovo je sve stap i kanap
rada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar