IMDb ukinuo mogućnost ocenjivanja "Dare iz Jasenovca" zbog "nadmetanja"

Filmska platforma IMDb uklonila je mogućnost ocenjivanja filma "Dara iz Jasenovca" Predraga Gage Antonijevića, nakon što je nekoliko dana trajalo nadmetanja Srba i Hrvata u davanju najviših i najnižih ocena ovom naslovu.
Kritika srpskog kandidata za Oskara objavljena u magazinu Varajeti u kome je film o logoru Jasenovac ocenjene kao "nacionalistička propaganda", koja je "snimljena sa upitnim namerama", izazvala je burne reakcije u domaćoj javnosti. Nezadovoljni tekstom, određeni broj korisnika društvenih mreža započeo je kampanju kojom se pozivaju Srbi da daju visoke ocene drami "Dara iz Jasenovca" na filmskoj platformi IMDb. Na istoj stranici mogli su se pronaći i oni koji su film Predraga Antonijevića ocenjivali samo jedinicama, što su mnogi videli kao odgovor Hrvata, koji "namerno obaraju rejting filmu".
 
Iako se broj onih koji su dali svoju ocenu merio hiljadama, očigledno je da ni jedni ni drugi nisu pogledali film, budući da je "Dara iz Jasenovca" prikazivana samo u jednom kratkom periodu u Gračanici, dok je beogradska premijera zakazana tek za 22. april, a američka distribucija počinje 5. februara.
 
U trenutku kada je onemogućeno ocenjivanje, film je imao ocenu 9,4 od mogućih deset. Još uvek nije poznato da li će ova mogućnost biti vraćena kada bude počelo prikazivanje u bioskopima.
  • Јое

    05.02.2021 14:50
    @Voja K.
    "Film je deo programa bosnizacije Srbije."
    А ти си део заглупљивања Србије и света у целини?
    Та деца која су побијена у Јасеновцу нису била само из Босне, било их је из Херцеговине, из Хрватске из Далмације из Славоније... Та деца нису "њихове" жртве, то су наше жртве. Како је рекао Мајкл Беренбаум: "Колике су размере овог злочина, свет, нажалост, ни данас не зна, а они нису само огромна трагедија српског народа, већ и читавог човечанства." Сви Срби и не само Срби, треба да памте те жртве без обзира где су рођени и где живе, јер та деца нису убијана због тога што су ванземаљци или што су урадила нешто лоше, већ искључиво због тога што су Срби.
  • Voja K.

    05.02.2021 10:35
    Film je deo programa bosnizacije Srbije. Zaista. Zasto nije snimljen u Banja Luci? Oni su zaboravili svoje zrtve a pamti ih jos samo Srbija?
  • Јое

    04.02.2021 08:46
    @Glas Bezuma
    Суштина спорног текста који је објављен у Варајетију је да Срби немају право да се сећају својих жртава, да говоре о њима и да снимају филмове о њима. Исто то је Србима било забрањено и за време диктатуре највећег сина наших народа и народности. Тада је сваки помен усташких злочина означаван као великосрпски национализам и напад на братство и јединство. Због тога скоро да и нема филмова снимљених о злочинима усташа над Србима. Зафрановићева "Окупација у 26 слика" је ретка звезда на нашем филмском небу. Истовремено Варајети нема проблема са филмом "Кво вадис Аида", који говори о догађајима у Сребреници. У том случају, тај филм није назван "националистичком пропагандом" нити "да се ужас догађаја добро продаје".

    Мајкл Беренбаум, директор Сиги Зиринг института и некадашњи директор пројекта у Музеју Холокауста и Института за изучавање Холокауста, је најбоље описао догађаје из филма при чијем стварању је био стручни саветник за историју:
    "Нормална особа не може да замисли да се деца могу сматрати непријатељима, и какви то људи могу бити који масовно убијају децу. А те стравичне "фабрике смрти" постојале су за српску децу у усташким логорима у доба Независне Државе Хрватске. То нас приморава да говоримо о том страшном злочину, и да свет о томе коначно сазна праву истину. Колике су размере овог злочина, свет, нажалост, ни данас не зна, а они нису само огромна трагедија српског народа, већ и читавог човечанства."
    Нагласак на последњу реченицу.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Film