Među ostvarenjima se nalaze dva francuska filma – "Albatros" Gzavijea Bovoa i "Petite Maman" (Mala mama) rediteljke Selin Skijama.
Nemce će predstavljati film Marije Šreder "Ich bin dein Mensch" (Tvoj sam čovek) i rediteljski prvenac glumca Danijela Brila "Nebenan".
Rumunski reditelj Radu Žude, koji je 2015. godine u Berlinu nagrađen za film "Aferim", ove godine se takmiči sa ostvarenjem "Bad Luck Banging or Looney Porn".
Od 15 ostvarenja, 12 je snimljeno u potpunosti ili delom tokom epidemije koronavirusa. Žiri ovogodišnjeg festivala činiće šest ranijih dobitnika glavne nagrade - Zlatnog medveda.
Članovi žirija, koji ove godine neće imati predsednika, biće pozvani u Berlin da pogledaju filmove odabrane u glavnom takmičarskom delu. Žiri će biti pozvan da odredi pobednike u svakoj kategoriji.
Među članovima žirija su reditelji - Iranac Muhamed Rasulof, Izraelac Nadav Lapid, Rumunka Adina Pintilije, Mađarica Ildiko Enjedi, Italijan Đanfranko Rosi i Jasmila Žbanić iz BiH.
Ovogodišnje izdanje festivala biće održano u dva dela - od 1. do 5. marta biće onlajn takmičenje i dodela nagrada, dok će projekcije filmova za javnost biti omogućene od 9. do 20. juna. Planirano je da neke projekcije budu na otvorenom.
Na festivalu u Berlinu dodeljuju se nagrade Zlatni medved za najbolji film, Gran pri žirija, kao i Srebrni medvedi za najboljeg reditelja, glumca, glumicu, scenario i filmsku muziku. Od 1992. na tom festivalu se dodeljuje nagrada Tedi za film koji se bavi tematikom LGBT populacije.
Međunarodni filmski festival u Berlinu je osnovan 1951. godine, a od 1978. se redovno održava svake godine i to u februaru. Zlatnog medveda je prošle godine dobio fim "There is no Evil" Muhameda Rasulofa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar