Kuća koja potpisuje dve uspešne dokumentarne drame "The Last Stand" (2015) o porazu Gala od strane Rimljana i "Building Notre Dame" (2019) o izgranji jedne od najpoznatijih francuskih katedrala, planira da pruži drugačiji ugao gledanja na priču zasnovanu na istorijskim podacima o junakinji iz srednjeg veka.
Jovanka Orleanka (Jeanne d'Arc) imala je jednu od ključnih uloga u odbrani grada Orleana, u poznoj fazi Stogodišnjeg rata.
Verovala je da ju je sam Bog odabrao da izbori pobedu za Francusku protiv engleskih kraljeva i zato je bez ikakvog vojničkog iskustva uspela da ubedi francuskog princa Šarla da joj dozvoli da preuzme vođstvo nad odbranom opsednutog Orleana.
Uspela je da odbije engleske snage, zajedno sa njihovim saveznicima iz Burgundije, ali ju je neprijatelj na kraju zarobio i spalio na lomači.
Jovanka Orleanka smatra se jednom od najvećih svetiteljki u francuskoj istoriji, kao i simbolom francuskog nacionalnog jedinstva. Njena zvanična kanonizacija izvršena je konačno 1920. godine.
Priča o ovoj junakinji inspirisala je brojne filmske adaptacije, od kojih je najpoznatija epska drama Lika Besona iz 1999. sa Milom Jovović u glavnoj ulozi.
Politička dimenzija priče
"Pored epske dimenzije, želimo da se bavimo i političkom", objašnjava Mišel Spavone, producent u Program33. "Ona je pomogla Šarlu VII odvrativši Engleze od Francuske. Njena rehabilitacija uključila je kompleksne političke faktore između monarhije i crkve, kojih većina ljudi nije svesna", ističe on.
Fabris Koat, jedan od tvoraca projekta i izvršni direktor, objašnjava da je njihova junakinja imala neverovatnu odlučnost i inteligenciju.
"Rehabilitovana je ne samo zato što je crkva pogrešila, nego zato što je monarhiji bio potreban simbol geopolitičkog značaja. Pomogla je Šarlu VII da ostane na tronu, tako da je bilo nemoguće da je i dalje smatraju vešticom", kaže on.
U ovom poduhvatu tim se oslanja na istoričarku Valeri Turel, autorku jedne od najsveobuhvatnijih biografija Jovanke Orleanke iz 2020. godine.
Snimanje počinje u februaru, a u produkciju je uključeno gotovo 300 ljudi.
Spavone objašnjava da je motiv iza ovog projekta taj da dopru do mlađih ljudi, jer su istraživanja pokazala da ih sve manje interesuju klasični dokumentarni sadržaji.
"Mlađa publika dobro reaguje na animirane dokumentarne drame. Navikli su na takav jezik, gledajući crtane filmove i igrajući video igre", kaže on.
Komentari 1
Cotta3513
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar