Džez umetnica Bili Holidej snimila je pesmu "Strange Fruit" 20. aprila 1939. godine, a britanski BBC u opširnom članku objašnjava zašto se ta numera i 80 godina kasnije može smatrati najšokantnijom svih vremena.
Bili Holidej je 20. aprila ušla u studio sa osmočlanim orkestrom kako bi snimila svoju verziju pesme "Strange Fruit". Ova stravična pesma o užasima linčovanja na američkom jugu, ne samo da je bila najveći hit Bili Holidej, već je postala jedna od najuticajnijih pesama 20. veka, koja nam i danas govori o rasnom nasilju, ističe novinarka BBC-a Aida Amoako.
Numera koju je Tajm magazin 1999. godine proglasio pesmom veka, prvobitno se zvala "Bitter Fruit" i napisao ju je učitelj Ejbel Miropol, užasnut fotografijama linčovanja na američkom jugu.
"Napisao sam 'Strange Fruit' zato što mrzim linčovanje, mrzim nepravdu, i mrzim ljude koji ga održavaju", objasnio je Miropol u jednom intervjuu 1971. godine.
Pesma je 1938. godine ponuđena Bili Holidej koja je zajedno sa svojim pratiocem na klaviru Sonijem Vajtom i aranžerom Denijem Mendelsonom radila tri nedelje na njoj, pre premijernog izvođenja u njujorškom kafeu Society.
"Prvi put kad sam je otpevala mislila sam da je to bila greška... nije bilo čak ni blagog aplauza kad sam završila. Onda je jedna osoba počela nervozno da tapše, i odjednom su svi tapšali", napisala je Holidej u svojoj autobiografiji.
Kako je pesma postala deo njenog nastupa, Holidej se suočavala sa različitim reakcijama, od suza, do napuštanja koncerta i rasističkih provokacija. Radio stanice, kako u Americi tako i u drugim zemljama sveta, odbijale su da emituju "Strange Fruit", a njena izdavačka kuća Kolumbija rekords nije htela da je snimi.
Pesma je, međutim, odmah po objavljivanju ostavila dubok trag u američkom društvu. Iako nije bila prva popularna pesma koja se bavila rasnim pitanjima, "Strange Fruit" se izdvajala po svom eksplicitnom sadržaju i istovremenom komercijalnom uspehu.
Aktivisti su pesmu poslali američkim kongresmenima kako bih ih podstakli na usvajanje zakona kojim bi se zabranilo linčovanje, a vremenom je postala antirasistička himna.
"Linčovanje je postalo neka vrsta metafore i u tom smislu je pesma u narednim decenijama postala više metaforička nego bukvalna", objasnio je za BBC pisac Dejvid Margolik, autor knjige o pesmi "Strange Fruit".
Mnogi muzičari su je obradili, ali se izdvaja verzija Nine Simon iz 1965. čije je delove Kanje Vest koristio u svojoj pesmi "Blood on the leaves" iz 2013. godine.
"Strage Fruit" je 2002. godine uvrštena u Nacionalni registar značajnih izdanja Kongresne biblioteke SAD. Njena sposobnost da šokira nikada nije izbledela, i već decenijama inspiriše muzičare da pevaju o nepravdi sa iskrenošću i svešću da pesma može biti vanvremenski podsticaj za društvene promene, ističe BBC.
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Univerzitet Jejl će 2025. uvesti predmet na kome će se izučavati delo pop zvezde Bijonse, koja ima rekordnih 99 nominacija za Gremi i koja je priznata kao jedna od najuticajnijih muzičkih umetnica.
Neko je osamdesetih magnetofonom snimio pesmu koju je čuo na radiju, ali nije zapisao izvođača ni naziv, a kad je pokušao da sazna, nije mogao da pronađe odgovor.
Pevačica Bijonse odnela je 11 nominacija za Gremi nagrade 2025, čime je ukupan broj nominacija za nagrade u njenoj karijeri dostigao 99, što je čini najnominovanijim umetnikom u istoriji Gremija.
Vreme njihovih najvećih uspeha je davno prošlo, ali rivalitet će živeti i u 2025. godini, kada se početkom februara budu delile nove Gremi nagrade, jer su nominovani i Bitlsi i Stonsi.
Brus Springstin otvorio je svoj postizborni koncert u Torontu pesmom koju je opisao kao "borbenu molitvu" za Sjedinjene Države, nakon izbora Donalda Trampa za 47. američkog predsednika.
Britanski fanovi grupe "Oejzis", koji su već ogorčeni previsokim cenama karata za turneju poznate rok grupe, takođe su žrtve brojnih lažnih prevara na društvenim mrežama, posebno na Fejsbuku.
Švajcarska ultrakonzervativna partija Federalna demokratska unija (EDU) predala je potpise za održavanje referenduma kojim želi da spreči da Pesma Evrovizije bude organizovana u Bazelu naredne godine.
Holandija će ipak učestvovati na Evroviziji sledeće godine, koja će se održati u Bazelu u Švajcarskoj, ali je ovogodišnji predstavnik Jost Klajn odbio da ponovo predstavlja svoju zemlju.
Braća Noel i Lijam Galager iz engleske grupe "Oasis" imaće tokom turneje 2025. godine odvojene svlačionice i prevoz zbog dugotrajne svađe, objavio je Dejli mejl.
Magnetofonske trake sa dosad neobjavljenim demo i drugim snimcima pokojnog američkog muzičara Džimija Hendriksa naći će se 15. novembra na aukciji zajedno sa mnogim Hendriksovim ličnim predmetima.
Britanski bend Koldplej održaće deset koncerata na londonskom stadionu Vembli, i time će nadmašiti rekord koji drže pevačica Tejlor Svift i grupa "Take That".
Soni mjuzik pregovara o otkupu prava na muziku koju je snimila legendarna engleska rok grupa Pink Flojd za oko 500 miliona dolara, piše Fajnenšel tajms.
Pevačica Tejlor Svift postala je umetnica koja je osvojila najviše nagrada u istoriji manifestacije MTV VMA, na kojoj se već 40 godina biraju najbolji spotovi i pesme.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar