Kockaste lubenice i džinovske jagode luksuzna roba u Japanu
Na prvi pogled može se učiniti kao da gledate u izloge neke luksuzne zlatare. Ukusno uređen eksterijer, staklene izložbene vitrine besprekorno su očišćene, ali umesto ogrlica i prstenja, tamo će vas dočekati lubenice, grožđe i dinje koji vas mogu koštati i po 60 ili 70 evra.
Kako piše CNN, širom Japana se prodaju pažljivo gajeni i ekskluzivni primerci inače potpuno uobičajenog voća ili povrća. Od lubenica u obliku srca do grožđa veličine teniskih loptica, Sembikiya se specijalizuje za ukusne proizvode po enormnim cenama.
Međutim, nisu oni jedini koji se bave prodajom luksuznog voća. Godine 2016. par skupocenih Hokkaido dinja prodat je za nešto više 27.000 dolara.
"U azijskoj kulturi, a posebno u Japanu, imamo drugačiji odnos prema voću", priča Soyeon Shim, šef odseka za humanu ekologiju univerzitetu u Viskonsinu. "Kupovina voća i sama konzumacija povezani su sa socijalnim i kulturnim praksama. Voće nije samo važan deo ishrane, već se smatra i luksuzom. Zbog toga ima veliku ulogu u ritualima darivanja u Japanu."
Uzgoj ovako skupocenih proizvoda obično zahteva pažljiv i naporan fizički rad koji su japanski poljoprivrednici doveli do savršenstva.
"Teško je dobiti pravi oblik jagoda. Ponekad izrastu kao obične kugle", priča Okuda Nichio o svojim jagodama bijin-hime što prevedeno znači prekrasne princeze. "Trebalo mi je 15 godina da dostignem ovaj nivo savršenstva", dodaje on.
Svaka njegova jagoda raste po 45 dana na porodičnoj farmi, ali on ne želi da otkrije tačno kako ih uzgaja.
"Ne mogu vam otkriti tačne metode zato što bi ih onda svi mogli koristiti", rekao je on.
I ima jako dobre razloge zašto je tako tajnovit. Svaka njegova jagoda veličine teniske loptice prodaje se za pola miliona jena, što je nešto više od 4.000 dolara. Svake godine proizvede ih petstotinjak da zadrži status ekskluzivnog proizvođača.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar