Ne prati:
Jaja
Postoji posebna supstanca koja se u industrijskoj proizvodnji i prodaji stavlja na jaja, a njena namena je zaštita jaja od bakterija. Voda uništava tu zaštitu, pa jaja ne bi trebalo prati već normalno kuvati i potom oguliti.
Piletina
Pranjem sirove živine zbog prskanja vode kapljično se širi bakterija kampilobakter (Campylobacter), navodi Food Standards agencija iz Velike Britanije. Ustanovili su da dve petine osoba sirovu piletinu pre pripreme opere. Ali, upozoravaju, kapljice vode koje se odbijaju odgovorne su za prenos navedene bakterije na kožu, radne površine, odeću i kuhinjsku opremu.
Zabranu pranja sirovog mesa živine, navode u FSA, treba shvatiti ozbiljno jer kampilobakter može rezultirati opasnim bolestima, pa čak i smrću. Ono što možete učiniti jeste da se pobrinute da je piletina koju pripremate dobro pečena ili kuvana i da nakon tretiranja mesa dobro operete ruke.
Ostalo meso
Zabrana pranja ne odnosi se samo na meso živine, već i na ostalo meso poput govedine, svinjetine i janjetine, jer i kod njega dolazi do širenja bakterija prilikom pranja. Bakterija se na mesu jednostavno rešava - visokom temperaturom, bilo da ga kuvate ili pečete. Dobro bi bilo pre kuvanja višak mesnog soka s površine obrisati ubrusima, a nakon rukovanja s mesom, obavezno operite ruke toplom vodom i sapunom.
Testenina
Kulinarski šefovi pranje testenine vide kao najveći greh koji možete počiniti, jer voda uklanja skrob koji pomaže da se bolje apsorbuje umak koji ćete poslužiti s njom. Tako testenina ne bi trebalo da se pere nakon kuvanja, a jedini je izuzetak testenina koju ste skuvali za salatu ili vok koji ćete dorađivati u tavi.
Gljive
Ovu namirnicu, zbog svoje sunđeraste strukture s veoma velikom moći upijanja, nikad ne treba prati ili natapati u vodi. Ako vam se čine prljave, samo ih ogulite s nožićem ili ih obrišite ubrusima. Gljive treba guliti samo ako je došlo do promene boje, a bez obzira na boju, treba odseći donji deo stabljike gljive.
Uvek perite:
Voće i povrće s jestivom korom
Budući da se obavezno tretiraju otrovnim i štetnim pesticidima. Dobar je trik natopiti ih u vodi u koju ste dodali malo sode bikarbone i par kapi sirćeta - oni uklanjaju sve pesticide i prljavštinu na nežan i efikasan način. Nakon pranja osušite ih tapkanjem ubrusima.
Limenke
Bakterije ne mogu da uđu u konzerviranu hranu, zbog čega one imaju duži rok trajanja. No, definitivno mogu ući unutra ako ne operete poklopac limenke pre rukovanja njome.
Voće i povrće s nejestivom korom
Ovo pravilo se odnosi nakon guljenja - na primer krompira ili luka. Međutim, ako je reč o namirnici poput lubenice ili limuna, operite ih pre konzumiranja - bakterije s kore lako preko noža dolaze u unutrašnjost.
Orašaste plodove
Malo ljudi zna i pridržava se pravila pranja orašastih plodova, iako ga stručnjaci za zaštitu zdravlja ističu. Naime, čak i ako su oljušteni (pistaći, kikiriki i sl.), nikad ne znate kako su skladišteni i transportovani. Takođe, umeju da budu tretirani kiselinom koja štiti od parazita, i koja može naštetiti ljudskom zdravlju.
Sušeno voće
Ova vrste hrane smatra se jednom od "najprljavijih". To se naročito odnosi na sušeno voće koje se prodaje u rinfuzi, a posude u koje se stavlja se vrlo retko ili nikad ne peru. Operite ga ili ga čak ostavite da se natapa u vodi neko vreme, pa sami osušite i biće jednako ukusno, a puno zdravije.
Pirinač
Nedavno istraživanje pokazalo je kako česta metoda kuvanja pirinča - u loncu kipuće vode dok voda ne ispari, izlaže one koji ga jedu tragovima otrovnog arsena. On kontaminira pirinač tokom uzgoja, a rezultat je industrijskih toksina i pesticida.
Arsen, pa čak i u tragovima, povezuje se s povećanim rizikom od srčanih bolesti, dijabetesa i raka, kao i s problemima u razvoju te je najopasniji za decu, upozorava Endi Meharg, profesor bioloških nauka na Univerzitetu Belfast.
Naime, pirinač bi trebalo ostaviti da se natapa u vodi preko noći, a ujutro isprati vodom i potom kuvati - time se udeo toksina u njemu smanjuje za čak 80 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar