Naučnici s kalifornijskog univerziteta Berkli kažu da bi se tom tehnikom mogla smanjiti zavisnost pivske industrije o hmelju, "žednoj" i skupoj kulturi, a poznata aroma i ukus piva ne bi se promenili.
Oni su u članku u časopisu Nature communications opisali kako su uspeli da manipulišu genomom pivskog kvasca i dodali mu gene nane i bosiljka, što je podstaklo proizvodnju aroma kakve se inače dobijaju dodavanjem hmelja tokom procesa proizvodnje piva.
"Koristeći se tehnikama koje su nam bile na raspolaganju uspeli smo da precizno kontrolišemo metabolizam za proizvodnju arome hmelja", kazao je Džej Kisling, profesor hemijskog i biomedicinskog inženjeringa na Berkliju.
Postupak nije bio jednostavan, jer su naučnici morali dodati ista četiri gena svakom nizu hromozoma, kako bi stvorili stabilan soj kvasca koji će izdržati proces proizvodnje piva. Rezultati su bili toliko uverljivi da su zaposleni u obližnjoj pivari Lagunitas kazali da je laboratorijsko pivo bilo "hmeljastije" od pravog.
Stvaranjem alternativne arome hmelja uštedelo bi se mnogo vode i đubriva i ceo proces proizvodnje piva postao bi ekološki održiviji.
Komentari 17
ja,to ozbiljno,
Laki
Ječam, hmelj i kvasac, lonac od 20 litara, voda i kuvaj.
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar