Ukoliko morate da ostane budni, verovatno ćete posegnuti za većom količinom kafe, ali zašto kad biste mogli tačno da znate kad i koliko bi trebalo da popijete kafe da to ostvarite.
Upravo se na to fokusirala grupa naučnika koja je sprovela studiju o tome koliko je zapravo kofeina potrebno kako bi telo ostalo u budnom stanju.
Istraživanje koje je objavljeno u časopisu "Sleep" opisuje kako su ispitanici bili neispavani ne bi li naučnici mogli da proučavaju kako nedostatak sna utiče na njihovu budnost i efikasnost i koliko kofein utiče na njih.
Rezultat istraživanja je onlajn alat koji može pomoći u kontroli i smanjenju unosa kofeina u telo, ali i pomoći u održavanju budnosti.
Možda još zanimljivije u celom slučaju je to što su naučnici koji su radili studiju zapravo zaposleni u američkoj vojsci. Tako je i studija ciljala upravo američke vojnike koji se često nalaze u situaciji da moraju da funkcionišu sa malo sna.
Onlajn alat, "2B-Alert Web" predviđa koliko je osoba budna zavisno od toga koliko je spavala, koliko je kafe popila i koje je doba dana.
Takođe, može da da sugestije kad bi trebalo popiti kafu kako bi bili optimalno budni u određeno doba. Čak može pomoći i u smanjenju konzumacije kofeina, a da pri tome osoba ne smanjuje svoju budnost ili delotvornost.
Iako je alat razvijen za američku vojsku, mogu ga koristiti svi. Dovoljno je samo registrovati se imejlom i uneti svoje podatke. Algoritam će odraditi ostalo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar