Radi se o soju gljivica fusarium koji uzrokuje takozvanu panamsku bolest na plantažama banana, a sada je uočena u Kolumbiji. Ta gljivična bolest širi se svetom već decenijama, a izrazito teško se leči.
Većina banana koje uvoze EU i SAD pripada kevendiš sorti.
Iako ta gljivična bolest nije štetna za ljude, stručnjaci smatraju da može opasno da ugrozi zalihe banana te sorte. Naime, u svetu postoji više od 1.000 sorti banana koje se isporučuju u različitim bojama, oblicima i veličinama, a nešto manje od polovine globalne proizvodnje temelji se na toj sorti.
Kevendiš banane pogodnije su za prevoz od drugih vrsta, a daju i izrazito visoke prinose po hektaru.
Soj gljivica koji napada te banane, nazvan Tropical Race 4 (TR4), može zaraziti i druge vrste banana.
Fyffes, poznata kompanija koja se bavi uzgojem i distribucijom banana, tvrdi da TR4 još nije napao njene plantaže i da se može usporiti širenje te gljivične bolesti ako se preduzmu ozbiljne mere biološke sigurnosti.
Već sada je ta kompanija ograničila ulazak posetilaca na plantaže, a svaki od njih mora da nosi posebne cipele i budu zaštićeni fungicidom. Vozila koja ulaze na plantaže takođe se prskaju sredstvima za ubijanje gljivica.
Pomoću specijalno dizajniranih ograda sprečavaju životinje da dođu na plantažu i prenesu bolest, a vodu crpe iz bunara ili javnih izvora.
Portparolka kompanije Fyffes izjavila je da istovremeno "aktivno istražuju alternative" sorte kevendiš, ali da "trenutno nema tako efikasne vrste".
Dodatan problem je u tome što manje kompanije ne mogu da priušte ovakve mere predostrožnosti, a opstanak sorte uvelike zavisi od kontrole širenja te bolesti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar