Dogovor znači da će EU uskoro usvojiti zakon koji će omogućiti konzumaciju jela s dehidriranim velikim žutim brašnenim crvom, odnosno njegovim larvama.
"Korišćenje insekata kao alternativnog izvora proteina nije novo i redovno ih jedu u mnogim delovima sveta", ističe Komisija.
Iz Komisije su naveli da je ovo prvi put da je neki insekat odobren za hranu u EU, ali su napomenuli da su se u nekim državama članicama i ranije mogli konzumirati.
Veliki žuti brašneni crv moraće jasno da bude označen kao takav kada se koristi u prehrambenim proizvodima, posebno da bi se upozorili ljudi koji bi mogli biti alergični.
Insekti se mogu koristiti za burgere, proteinske šejkove i za keks.
Komisija navodi da za sada postoji još 11 zahteva da se onsekti koriste za "novu hranu" u EU, pa će ih razmotriti Evropska agencija za bezbednost hrane, prenosi Dojče vele.
Naučnici godinama ističu da je veliki žuti brašneni crv nutritivno veoma vredan, s puno proteina i zdravih masti. Larve mogu brzo da se uzgoje u supstratima kao što su pekarski kvasac, pšenične mekinje, kukuruzni skrob i krompirovo brašno.
Odavno se mogu pronaći na pijacama u zemljama jugoistočne Azije.
Komentari 8
Снежана
Беланчевине су неопходне деци за раст и развој, касније у току живота нарочито за рад мозга, јетре, за физиолошке процесе уопште.
Њих има сасвим довољно у гљивама, махунаркама, уљаном воћу и тако даље.
Црвима су се одвајкада храниле птице.
Ето тако, сад знате.
Ja
Bob
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar