VIDEO: Finci napravili kafu u laboratoriji, degustatori je ne smeju progutati

Ljubitelji kafe će ubuduće možda ispijati kafu proizvedenu u Petrijevoj šolji, a ne na plantaži, kažu finski naučnici koji se nadaju da su u laboratoriji uspeli da uzgoje održivu kafu.
VIDEO: Finci napravili kafu u laboratoriji, degustatori je ne smeju progutati
Foto: Pixabay
"To je zaista prava kafa jer u ovom proizvodu nema ničega osim - kafe", kaže Heiko Rišer, pokazujući zdelicu punu smeđeg praha. 
On i njegove kolege sa finskog Tehničkog istraživačkog instituta VTT veruju da će se proizvodnjom ovakve kafe izbeći brojni problemi u zaštiti životne sredine koje izaziva masovna proizvodnja jednog od najpopularnijih napitaka na svetu. 
 
Njihova kafa nije samlevena iz zrnevlja, već je uzgojena iz grupe ćelija biljke kafe u strogo kontrolisanim uslovima u bioreaktoru. 
 
Kad se preprži, prah se može pripremati na potpuno jednak način kao i konvencionalna kafa. 
 
Kafa je problematična
 
Rišerova grupa koristila se istim načelima ćelijske poljoprivrede kakva se koriste za proizvodnju mesa u laboratoriji i ne uključuju klanje stoke. Takvo meso je prošle godine u Singapuru dobilo odobrenje za prodaju. 
 
"Međutim, kafa je problematičan proizvod", rekao je Rišer, delimično i zbog toga jer su zbog porasta globalnih temperatura postojeće plantaže manje plodonosne pa uzgajivači krče šume da bi osigurali mesto za nove useve. 
 
"Tu je i problem prevoza, kao i upotreba fosilnih goriva. U potpunosti ima smisla tražiti alternativu", smatra Rišer.  
 
Tim sada radi analizu toga u kolikoj bi meri bilo održivo masovno proizvoditi kafu u laboratoriji, ali Rišer veruje da bi za takav proces trebalo manje radne snage i manje troškova nego za konvencionalnu kafu. 
 
Profesionalni degustatori 
 
Ljubiteljima kafe će za uspeh laboratorijske kafe ključan biti njen ukus, ali za sada samo posebno obučeni degustatori imaju dopuštenje da probaju jer se zakonski radi o "novoj vrsti hrane".
 
"Za sada oni smeju samo da je probaju i ispljunu, ne smeju da je progutaju", rekao je naučnik Heiki Aisala, koji vodi grupu degustatora u sklopu finskog projekta. "U poređenju sa regularnom kafom, ćelijska je manje gorka, što je možda posledica nešto manje količine kofeina. Ipak, mi nismo profesionalni pržitelji kafe, a znamo da se mnogi ukusi stvaraju baš tokom tog procesa", dodao je Aisala. 
 
Rišer smatra da će biti potrebno najmanje četiri godine pre nego što kafa iz laboratorije dobije dozvolu regulatora za komercijalnu upotrebu. 

Teme

kafa

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće