Budući da se pirinač može uzgajati gotovo svugde, pod uslovom da ima dovoljno vode za navodnjavanje, brzo se proširio, a tokom više hiljada godina je nastalo na hiljade sorti ove žitarice. Postoji mnogo klasifikacija pirinča, ali najčešća je ona prema veličini zrna. Dakle, imamo sorte kratkog, srednjeg i dugog zrna, a u nastavku je objašnjeno u čemu su razlike.
Pirinač kratkog zrna
Kao što naziv implicira, pirinač kratkog zrna je bucmast i kratak. Vrlo je skrobast, a kada se kuva, sklon je gomilanju u lepljive grudvice. Zbog toga je pogodan za kremasta jela poput rižota, paelje i sutlijaša, ali i za jela koja zahtevaju lepljivost, poput sušija ili onigirija. Najpopularnije sorte su arborio, carnaroli, arroz bomba i koshihikari.
Pirinač srednjeg zrna
Pirinač srednjeg zrna nalazi se negde između dve spomenute vrste: puno je kremastiji od pirinča dugog zrna, ali ima manje skroba od pirinča kratkog zrna. Zato se može koristiti u nekim jelima koja se obično pripremaju s pirinčom kratkog zrna, poput rižota ili paelje, a često je i najbolji izbor za azijska jela od prženog pirinča. Najpopularnije sorte su arroz senia, black i matta, a najpopularnija jela u kojima se koristi su paelja valensijana, yangzhou prženi pirinač, hokkien prženi pirinač, khao phat.
Pirinač dugog zrna
Pirinač dugog zrna je vitak, pet puta veće dužine nego što je zrno široko. Ima vrlo malo skroba, pa se zrnca kuvanjem lako odvajaju i ostaju pahuljasta, ali suva. Ove osobine, u kombinaciji s izrazitom aromom koju imaju neke sorte poput Thai Jasmine, čine ovu vrstu pirinča idealnom za jela kao što su pilav, biryani i džambalaja. Najpopularnije sorte su basmati, thai jasmine i carolina gold.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar