Međutim, danas se oko 70 odsto vanile uzgaja na Madagaskaru i u Indoneziji.
Smatra se najpopularnijom aromom na svetu i naširoko se koristi kao dodatak u hrani, piću i kozmetici. Uprkos popularnosti i širokoj potrošnji, vanila je trenutno drugi najskuplji začin na svetu, odmah nakon šafrana.
Vanilin
Vanilin je glavni aromatični sastojak mahune vanile, koja raste na orhideji vanile, i bez vanilina nema osnovnog ukusa. S obzirom na to da je orhideje vanile moguće uzgajati samo u vrlo specifičnim uslovima, a proizvedena količina nije dovoljna da zadovolji potražnju, aromatični sastojak vanilin proizvodi se veštački. Danas se veštački vanilin proizvodi ili od gvajakola ili lignina.
Lignin je sporedni proizvod u proizvodnji papira, a dobija se ekstrakcijom iz drvne mase pomoću vodene pare, kiselina ili organskih rastvarača. Međutim, proces ekstrakcije lignina više nije popularan zbog brige za životnu sredinu i danas se većina vanilina proizvodi iz petrohemijske sirovine gvajakola.
Jeftina i nezdrava alternativa
Gvajakol je petrohemijski spoj koji se često dobija iz sirove nafte pa je veštački vanilin dobijen iz gvajakola jeftina i nezdrava alternativa pravom ekstraktu vanile. Vanilin je generalno najpopularnija aroma na svetu, a vanil šećer je već decenijama nezaobilazan sastojak najrazličitijih recepata za kolače i jedan od kuhinjskih sastojaka koji uvek imamo pri ruci.
Upravo zbog te neprikosnovene popularnosti važno je znati kako proizvodnja prirodne vanile pokriva samo jedan odsto globalne potražnje, a 99 odsto otpada na veštački proizveden vanilin.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar