Studija iz oktobra 2022. godine, koja je objavljena u "Molekularnoj psihijatriji", uključivala je 45 odraslih između 18 i 59 godina starosti čija je ishrana sadržala malo vlakana, prenosi
B92.
Istraživači iz APC Microbiome Ireland na Univerzitetskom koledžu Kork podelili su učesnike u dve grupe kojima je naloženo da poštuju različite dijete - prva je prešla na ishranu koja je pratila piramidalnu šemu, dok je druga grupa zamoljena da jede "psihobiotsku dijetu" koja uključuje veliku količinu prebiotičke i fermentisane hrane.
Vodeći autor ove studije dr Džon Krajan kaže da je njegov istraživački tim skovao frazu "psihobiotička dijeta" koja se odnosi na "intervencije ciljane na mikrobiotu koje podržavaju mentalno zdravlje".
Druga grupa je posebno upućena da se pridržava dnevnog menija koji uključuje dve do tri porcije fermentisane hrane, kao što su kiseli kupus, kefir ili turšija, pet do osam porcija žitarica i šest do osam porcija voća i povrća koje se bogata prebiotičkim vlaknima uključujući jabuke, banane, kupus, praziluk i luk, kao i da jedu tri do četiri porcije mahunarki svake nedelje.
Rezultati su pokazali da, iako su obe grupe primetile poboljšanje u snu, učesnici koji su jeli psihobiotičku ishranu takođe su doživeli smanjenje količine i intenziteta stresa pod kojim su možda bili u to vreme.
Osim toga, nivo percipiranog stresa je išao sve manje što je učesnik više pratio psihobiotičku ishranu.
Komentari 2
Marko
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar