Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, ovo je pet zemalja sa najvećom potrošnjom alkohola u svetu u jednoj godini (mereno u ekvivalentnim litrima čistog alkohola po stanovniku kod osoba starijih od petnaest godina).
Srbija je u zlatnoj sredini Evrope, a više od nas piju i Irci, Španci, Bugari...
5. Litvanija (12,78 litara po glavi stanovnika)
Među prvih pet su dve baltičke zemlje, a Litvanija je zauzela peto mesto. Ovde se u alkoholu najčešće uživa u pivu, ali i u domaćim rakijama i likerima, poznatim kao kvas, samana i starka.
4. Nemačka (12,79 litara po glavi stanovnika)
Najmnogoljudnija evropska zemlja (bez Rusije) veoma voli dobra pića. Kada pomenemo pivo, jedan od sinonima je Nemačka, a posebno južna regija Bavarska, gde se održava i Oktoberfest. Ali da li dolazite tokom najvećeg festivala piva ili ne, dobro pivo vas čeka širom Nemačke.
3. Moldavija (12,85 litara po glavi stanovnika)
Zemlja koja se graniči sa Rumunijom i Ukrajinom ima dugu istoriju proizvodnje vina. Ovde ćete i dalje piti odlična vina za relativno malo novca. Ostala pića kojima se Moldavci ponose su tuica i vestina.
2. Letonija (13,19 litara po glavi stanovnika)
Stanovnici jedne od tri baltičke zemlje su drugi najveći potrošači alkohola na svetu. Najčešće konzumirana pića su biljni liker Riški crni balzam (smatra se nacionalnim pićem), votka i pivo.
1. Češka (14,26 litara po glavi stanovnika)
Poznata, draga i poznata Češka, koja se nalazi u centralnoj Evropi, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, vodeća je zemlja po litrima popijenog alkohola po glavi stanovnika. Naravno, omiljeno piće Čeha je pivo, a prva pivara izgrađena je u gradu Plzenu, koji se nalazi 100 kilometara jugozapadno od Praga.
Česi, čestitamo na tituli!
Komentari 8
Nikola
Ove ostale male, banana zemlje u kojima nema velikog protoka turista nisu upitne.
super hik
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar