"Samo oni koji imaju organski sertifikat mogu sebe da zovu organskim proizvođačima", kaže savetnik predsednika Privredne komore Srbije Veljko Jovanović i naglašava da je proizvođačima sertifikat izuzetno važan jer im pruža bolje mogućnosti za plasman na tržištu.
"Reč organski se koristi često i paušalno i poistovećuje sa neprskanim i netretiranim. Organski proizvod je organski i po načinu proizvodnje i po važećim propisima, po listi dozvoljenih sredstava kojima se tretira - preparatima koji ne utiču na biodiverzitet i kvalitet zemljišta", rekao je Jovanović.
U Srbiji postoji šest sertifikacionih kuća koje su ovlašćene od Ministarstva poljoprivrede da izdaju sertifikate i sa kojima proizvođači mogu sklopiti ugovor, a nakon perioda konverzije, koji obuhvata razne provere i analize, dobijaju sertifikat i sertifikaciona kuća sprovodi redovnu kontrolu, objašnjava Jovanović.
"Na primer, džem od maline, voćka mora da bude organska, ali i sama prerada mora da bude sertifikovana. Ako se dodaje šećer on mora da bude organski, a najviše pet odsto nesertifikovanog proizvoda, dodatka može da se nađe u gotovom proizvodu", navodi Jovanović.
Neki proizvođači su za svoje proizvode izradili sertifikate o organskom poreklu i načinu proizvodnje, dok drugi ističu da je jedina prepreka to što sertifikovanje zahteva dodatni novčani izdatak.
Kupci su podeljeni - neki ističu da im je sertifikat važan, drugi ipak, kako kažu veruju na reč, a ima i onih iskusnih koji kažu da se "zdrava hrana prepozna".
Komentari 2
Pera
zx
da bi nesto bilo organsko moraju biti odredjeni uslovi:
Izvorska voda
Izmedju 200-1500m gde struji vazduh
zemljiste daleko od fabrika i komsija koji prskaju pesticidima
bogato sumski humusom
suncano
proivodnja bez plastenika i staklenika
Ko ima te uslove taj ima organsku proizvodnju
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar