Tradicionalni specijaliteti koji se u nekim delovima planete smatraju svakodnevnim i uobičajenim, u drugim krajevima zvuče nezamislivo, egzotično, ili čak i opasno.
Foto: Pixabay
Ali, koja su najgore ocenjena jela na svetu? Ovo su samo neka od njih, prema listi magazina Taste Atlas.
Rybi polevka (Češka)
Rybi polevka je tradicionalna češka riblja supa u kojoj se uživa kao delu svečane večere na Badnje veče. Obično se priprema sa šaranom, raznim korenastim povrćem i začinima, ali u nekim verzijama koriste se i belo vino, pečurke ili riblja ikra.
Lutefisk (Norveška)
Lutefisk je skandinavsko jelo napravljeno od sušene bele ribe koja ima vrlo oštar miris. I Šveđani i Norvežani to jelo smatraju svojim, no lutefisk se priprema i u Finskoj ali i u Sjedinjenim Američkim Državama, tačnije u Minesoti, gde ga uglavnom konzumiraju skandinavski imigranti.
Blodpuding (Švedska)
Blodpuding je jedno od tradicionalnih švedskih jela koje se priprema od životinjske krvi. Obično se priprema od svinjske krvi koja se pomeša s brašnom, pivom, maslacem i začinima pa se peče u rerni. Nakon što se pripremi, naseče se na tanke delove i prži na malo maslaca ili ulja dok ne postane hrskava na površini.
Peladilas (Španija)
Peladile su male španske poslastice koje se sastoje od prženih badema "obavijenih" tvrdim šećernim slojem. Postoji i vrsta napravljena od pinjola, koja se naziva pinones. Imaju sladak, orašast ukus.
Kapuska (Turska)
Kapuska je turski paprikaš koji se priprema sa kupusom kao glavnim sastojkom. Varivo se može obogatiti i dodatnim sastojcima jer ima mnogo varijanti - sa mesom, bulgurom, pirinčem ili graškom.
Lampredoto (Italija)
Ovo je omiljena ulična hrana u Firenci. Vekovima se pripremao kao brz, jeftin i jednostavan obrok, a u osnovi je kravlji želudac kuvan dok ne omekša u aromatičnoj supi od luka, celera i paradajza.
Marmite (Ujedinjeno Kraljevstvo)
U kasnom 19. veku naučnik po imenu Justus von Liebig otkrio je da se pivski kvasac može konzervirati i jesti. Zvanično, proizvodnja ovog lepljivog, gustog namaza započela je 1902. godine, kada je osnovana kompanija "Marmite Food Company" u Barton-na-Trentu. Proizvod se izvorno prodavao zapakovan u zemljane posude, a 20-ih godina prošlog veka zamenjene su staklenim posudama koje se i danas koriste. Godine 1908. novozelandska kompanija "Sanitarium Health and Wellbeing" otkupila je prava za prodaju marmitea, ali su mu malo izmenili ukus dodavši karamelu i šećer.
Saveloy (Engleska)
Saveloy je jarko ružičasta i jako začinjena kobasica koja se obično poslužuje na kioscima sa hranom. Izvorno se pravila od svinjskih mozgova, a danas se priprema od kombinacije govedine, svinjetine, začina i dvopeka.
Balut (Filipini)
Balut je popularna, ali vrlo neobična filipinska poslastica, a poslužuje se svuda, od uličnih štandova do luksuznih restorana. To je zapravo oplođeno pačje jaje koje je tvrdo kuvano. Smatra se afrodizijakom koji se obično služi uz hladno pivo.
Jitrnice (Češka)
Jitrnice su jedna od najčešćih svinjskih kobasica u Češkoj. Iako postoje razne vrste po regijama, uglavnom se sastoje od komada svinjetine i iznutrica.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Švedska povlači sa tržišta kupine poreklom iz Srbije zbog prisustva norovirusa, objavio je RASFF evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani.
Za idealano skuvan pirinač koji se ne lepi važno je da na jednu šolju pirinča u šerpu sipate tri šolje vode a u to možete dodati i koju kap soka od limuna.
Instant kafa najčešći je izbor kafopija u Evropi, ali stručnjaci upozoravaju da prekomerno konzumiranje takve kafe može povećati rizik od nekih vrsta raka.
Kompanija "Bambi" saopštila je večeras da je u fabrici u Požarevcu u smanjenom kapacitetu započela proizvodnju keksa "Plazma", nakon požara koji se u junu dogodio u tom pogonu.
Hrskavi krompirići su omiljena poslastica mnogih ljudi, a koja je tajna u dobijanju hrskave teksture, otkriva vam "Chef" Milica Petrušić koja za 021 predstavlja ukusne recepte.
Palačinke su jelo koje gotovo svi obožavaju, bez obzira na to da li su slane ili slatke. Uvek su poželjne, bilo da ih pripremate za doručak, užinu ili neku specijalnu priliku.
Gastro vodič Taste Atlas objavio je snimak koji predstavlja listu od 10 najboljih peciva sveta, a zanimljivo je da je bosanski burek na 10. mestu, dok su prvu poziciju zauzele novopazarske mantije.
Pica u drugim zemljama može izgledati sasvim drugačije nego u vašoj lokalnoj piceriji. Sir, feferoni i masline su među standardnim dodacima za picu širom sveta.
"Chef" Milica Petrušić radila je po vrhunskim restoranima u Srbiji i Evropi, uključujući i one s čuvenim Mišelinovim zvezdicama, a sada za 021.rs predstavlja ukusne i zdrave recepte.
Savetodavni odbor Uneska preporučio je da se japanska tradicionalna veština pravljenja alkoholnih pića sake i šoču uvrste na listu nematerijalne kulturne svetske baštine.
Komentari 1
NS Oldtajmer
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar