Volimo ga u različitim jelima: Ovo su prednosti i mane kiselog kupusa

Kiseli kupus je neizostavni sastojak zimske trpeze u našem podneblju, od sarme i podvarka, do salate od ove namirnice, sa alevom paprikom i biberom.
Volimo ga u različitim jelima: Ovo su prednosti i mane kiselog kupusa
Foto: Pixabay
Kiseli kupus nastaje fermentacijom kupusa, bez obzira na to da li je prethodno fino isečen ili stavljen u glavici da se kiseli uz prisustvo vode i soli, penosi Politika.
U procesu fermentacije deluju razne bakterije mlečne kiseline kao što su Leuconostoc mesenteroides, Lactobacterium brevis, Pediococcus cerevisiae, Streptococcus faecalis i Lactobacterium plantarum.
Kiseli kupus ima karakterističan kiseo ukus koji dolazi od mlečne kiseline dobijene putem bakterijske fermentacije prirodno prisutnog šećera u kupusu. Za dobijanje kiselog kupusa potrebna su samo tri sastojka: kupus, voda, so (od četiri do šest odsto) i… vreme (tri do pet nedelja).
 
Nutritivna vrednost
 
U Srbiji, odnosno na Balkanu, najčešće se kiseli kupus priprema u glavicama, a nešto ređe se pravi ribanac. Kada se u dobro oprane i očišćene glavice od korena sipa so, gusto poređa u bure i nalije vodom, potrebno je pritisnuti sadržaj nekim predmetom, na primer kamenom da bi se kupus kiselio bez prisustva vazduha. Ako je slanost veća, kiseljenje se usporava, a ako je slabija, postoji šansa da se kupus ukvari. Najbolji uslovi za fermentaciju su između 16 i 20 stepeni Celzijusa.
 
Energetski gledano, kiseli kupus je niskokalorična namirnica i sadrži svega 18 kcal na 100 grama. Oko 92 grama kiselog kupusa čini voda, dok ugljenih hidrata ima 4,3 g (vlakana 2,9 g, šećera 1,8 g), proteina 0,9 g i masti 0,14 g.
 
Zbog procesa nastanka, spada u slane namirnice, čak 660 mg soli na 100 g kiselog kupusa, uz prisustvo gvožđa (1,5 mg) i naravno vitamina Ce, Ka i Be6.
 
Kiseli kupus za zdravlje
 
Za kiseli kupus se vezuju mnoge koristi po zdravlje:
 
Ima visok sadržaj vitamina C i K, a sam proces kiseljenja povećava biološku raspoloživost nutritivnih sastojaka. Kiseli kupus je bogat gvožđem, kalcijumom i magnezijumom, a sadrži i bakar, kalijum i mangan. Ova niskokalorična namirnica je dobar izbor i u redukcionim dijetama. Veoma je dobar izvor dijetalnih vlakana i folata. U svežem stanju zbog procesa fermentacije sadrži žive laktobacile i enzime. Kiseli kupus je dobar za zdravlje creva jer sadrži vlakna i probiotske kulture. U stara vremena ova supernamirnica je zaštitila mnoge od nedostatka vitamina C i bolesti poput skorbuta.
 
Mućkanjem rasola u ustima oko 30 sekundi nekoliko puta u toku dana nestaće afta. Istraživanja sprovedena poslednjih godina na kiselom kupusu potvrđuju da izotiocijanati proizvedeni u kiseljenju kupusa inhibiraju rast ćelija raka. Između ostalog, sadrži i antioksidante lutein i zeaksantin, oba važna za očuvanje zdravlja očiju.
 
Preterana upotreba kiselog kupusa, sa druge strane, može dovesti do nadimanja i gasova zbog trisaharidne rafinoze, koju tanko crevo ne može da razloži.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

HRANA
  • Kiselitelj

    05.03.2023 12:27
    Fermentacija je super
    Inače, na taj način mogu da se kisele i druge povrćke, ljubičasti luk, karfiol, šargarepa, cvekla, itd. Preukusne su kad se tako ukisele, a rasol može da se pije (u manjim količinama) i koristi kao dodatak jelima, recimo čorbama i varivima.

    Ja lično stavljam rastvor od 2,5% soli jer mi se to dobro pokazalo.
  • Darinka

    03.03.2023 10:45
    @Roćko
    Ako stavljaš ribanac ide 1,5% soli na količinu kupusa - na 10 kg rezanog kupisa ide 150 gr. soli.
    Ako stavljaš samo glavice, izdubiš glavicu i tu sipaš so. Glavice čvrsto naslažeš u bure i onda naliješ vodom. Na 10 litara vode ide 300 gr. soli.
    Proveren recept.
  • Roćko

    02.03.2023 23:43
    Zna li neko
    koliko soli ide u kupus?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Espresino - kafa u kombinaciji sa čokoladom

Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda ste možda u poslednje vreme čuli za sve popularniji espresino - kafu sa čokoladom koja se pije širom Italije, a najbolja je u Rimu, Torinu i na samom jugu ove zemlje.