VIDEO: Recept za kečap od gljiva star 250 godina
Danas je kečap jedan od najčešće korišćenih premaza na svetu. Da li ste znali da njegove rane verzije nisu uključivale paradajz?
Foto: Pixabay
Priča o kečapu započinje u Kini, gde su vekovima od fermentisane ribe i sojinih zrna pripremali umak koji se zvao "ke-tsiap". Ova formula se vremenom proširila do Malezije i Indonezije, gde je postala poznata pod imenima "kechap" ili "kicap". U kasnom 17. veku evropski trgovci susreli su se s ovim azijskim umacima i doneli ih u svoje domovine, ali bez preciznih recepata. Zbog toga su počeli da eksperimentišu, kreirajući svoje verzije sa sastojcima koji su im bili dostupni. Tako je engleska reč "ketchup" verovatno nastala od malajske reči "kechap", a prve evropske verzije kečapa često su se pravile od sastojaka poput gljiva, ostriga, oraha ili inćuna.
Recept star 250 godina
Starinski recept za kečap od gljiva objavljen je na Jutjub kanalu Townsends, koji ima više od dva miliona pretplatnika i posvećen je istraživanju svakodnevnog života 18. veka. Na njemu se redovno otkrivaju zaboravljeni recepti i prehrambene navike naših predaka, s posebnim naglaskom na svakodnevne navike ranih doseljenika na severnoamerički kontinent.
Prema Džonu Taunsendu, autoru snimaka i vlasniku kanala, kečap od gljiva nikada nije izgubio popularnost u Velikoj Britaniji, ali je u Severnoj Americi ovaj recept gotovo u potpunosti zaboravljen. Temelji se na američkoj kuvarici Heriot Pinkni Hori iz sredine 1770-ih, što znači da je star otprilike 250 godina.
Priprema kečapa od gljiva
Na početku videa Taunsend spominje da je kečap u rečnicima 18. veka opisan kao umak od gljiva. Objašnjava da se u to vreme smatralo kako je paradajz otrovan, zbog čega se retko koristio kao hrana. Kečap je donet iz Kine i Indije u Veliku Britaniju krajem 17. veka, ali tada nisu znali od čega je napravljen. Počeli su da eksperimentišu i razvili su ukusan premaz od gljiva u prahu.
Za pripremu ovog kečapa autor videa preporučuje korišćenje običnih gljiva, poput šampinjona. Kaže da nema potrebe koristiti skuplje ili retke gljive jer obični šampinjoni daju izvanredne rezultate.
Postupak započinje tako da se gljive očiste i zatim usitne. Nakon toga se stavljaju u veliku posudu i posipaju solju. Taunsend ističe da so pomaže u izvlačenju vlage iz gljiva. Nakon što se so dobro promeša s gljivama, posuda se pokriva i ostavlja preko noći kako bi se marinirale.
Nakon što su gljive prenoćile, primetićete da su se skroz raspale i da ima puno tečnosti. Džon ih je dodatno usitnio i stavio na vatru kako bi otpustile aromu. Uobičajeni recept ne zahteva dodavanje začina pre nego što se smesa skine s vatre ili nakon što se procedi. Međutim, Džon je odlučio da doda začine pre nego što krene s kuvanjem gljiva. Koristi začine poput bibera, muškatnog oraščića, karanfilića, pimenta i nekoliko kriški đumbira.
Posle dodavanja začina smesu je stavio na vatru i polako kuvao. Nakon što su gljive omekšale, Džon je umak procedio kroz gazu kako bi uklonio čvrste delove. Iako ga je probao i konstatovao da je ukusan, nastavio jed a ga kuva još 15-30 minuta na laganoj vatri kako bi se dodatno zgusnuo.
Na kraju je ohlađeni kečap izlio u sterilisane flaše kako bi se sačuvao. Taunsend kaže da bi kečap mogao trajati do dve godine ako su flaše ili tegle koje koristite pravilno sterilisane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Espresino - kafa u kombinaciji sa čokoladom
22.12.2024.•
0
Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda ste možda u poslednje vreme čuli za sve popularniji espresino - kafu sa čokoladom koja se pije širom Italije, a najbolja je u Rimu, Torinu i na samom jugu ove zemlje.
Samo jedan sastojak je dovoljan za bolji ukus i teksturu kuvanog krompira
22.12.2024.•
0
Krompir je neizostavan sastojak u gotovo svakoj kuhinji. Bez obzira na to pripremate li pire, pečeni ili prženi krompir, postoje trikovi koji vam mogu pomoći da postignete bolje rezultate.
Ne sadrže mnogo kalorija i zdrave su: Ovo su namirnice koje možete da jedete i u većim količinama
20.12.2024.•
1
Ne postoje namirnice koje nemaju kalorije, ali postoji hrana koja ima manje kalorija i koja našem telu donosi brojne zdravstvene prednosti i može da nam pomogne u gubitku prekomerne težine.
Pronađeni štetni sastojci u "Dubai čokoladi"
19.12.2024.•
6
U uzorcima tzv. Dubai čokolade uvezene u Nemačku pronađeno je mnogo štetnih sastojaka, saopštilo je ministarstvo potrošača savezne države Baden-Virtemberg.
Ideja za posni ručak: Evo kako da napravite pijanog šarana
17.12.2024.•
1
Pijani šaran je bez ikakve dileme kralj svake posne slavske trpeze.
Da zasladi i dušu zagreje: Ovo je recept za pikantnu toplu čokoladu
16.12.2024.•
0
Topla čokolada je jedan od omiljenih zimskih napitaka, koji se često vezuje za praznike i ušuškanu kućnu atmosferu dok je napolju hladno.
Čaša sakea napravljenog u svemiru mogla bi da košta pola miliona dolara
15.12.2024.•
0
Japanski proizvođač sakea odlučio je da ode tamo gde nijedan proizvođan do sada nije otišao - u svemir.
Najbolja karbonara zahteva samo šest sastojaka
15.12.2024.•
0
Iako popularna, mnogi karbonaru pogrešno pripremaju.
VIDEO: Palačinke u supi - jelo koje Italijani jedu za praznike
15.12.2024.•
0
Marko je Italijan koji živi u Njujorku, a na svojim društvenim mrežama često deli interesantne italijanske recepte, među kojima je i ovaj za jelo koje se u njegovoj regiji često jede za praznike.
Trik šefice restorana sa Mišelinovom zvezdicom: Kako napraviti savršeni britanski "čips"
14.12.2024.•
0
Nortkout u Lankaširu u Engleskoj ponosi se jednom Mišelinovom zvezdicom, a proglašen je i najboljim britanskim restoranom prema izboru putnika na Tripadvisor-u.
Glavni saveznik posnih jela: Evo kako da napravite majonez bez jaja
12.12.2024.•
3
Posni majonez jedan je od onih recepata koje najviše guglamo tokom perioda posnih slava, budući da većina ukusnih predjela sadrži upravo ovaj sastojak.
Nakon rekordnog skoka cena kafe: Najveće pržionice u Brazilu planiraju isto i za sledeću godinu
12.12.2024.•
2
Najpopularnije pržionice kafe u Brazilu, uključujuci "JDE Peet's", jednu od najvećih svetskih kompanija u toj oblasti, nameravaju da povećaju cene početkom sledeće godine.
"Taste Atlas" objavio listu najboljih kuhinja sveta: Srbija visoko rangirana
11.12.2024.•
4
Popularni gastro vodič "Taste Atlas" objavio je godišnju listu 100 najboljih kuhinja sveta, a srpska kuhinja se plasirala na visoko 15. mesto.
VIDEO Ovo su dva recepta za čokoladne šišarke: Jednostavno, a jeftino
10.12.2024.•
0
Desert u obliku šišarki oduševio je prošle godine korisnike društvenih mreža, a s obzirom na to da se bliže novogodišnji praznici, donosimo recept.
Da vam se pirinač ne lepi za šerpu: Isprobajte ove jednostavne metode
08.12.2024.•
0
Pirinač je nezaobilazan sastojak mnogih jela širom sveta, a njegova svestranost čini ga omiljenim u mnogim kuhinjama.
Novi spisak nematerijalne baštine Uneska: Japanski sake, austrijska jabukovača i bačve iz Gvatemale
05.12.2024.•
3
Unesko je priznao japanski drevni proces kuvanja sakea kao "nematerijalnu kulturnu baštinu" za koju se proizvođači nadaju da će probuditi globalno zanimanje za to tradicionalno pirinčano vino.
"Chef" iz Novog Sada vam donosi recept: Kremasti tart sa kiselim kupusom i dimljenim mesom
05.12.2024.•
0
"Chef" Milica Petrušić radila je po vrhunskim restoranima u Srbiji i Evropi, uključujući i one s čuvenim Mišelinovim zvezdicama, a sada za 021.rs predstavlja ukusne i zdrave recepte.
Prosečan stanovnik Srbije godišnje popije oko 600 šoljica kafe
05.12.2024.•
2
Građani Srbije piju kafu koja dolazi iz zemalja Latinske Amerike, Afrike i Azije, a pravilnikom o kvalitetu koji se primenjuje već dve godine, na tržištu je sve više zamena za ovaj napitak.
Osam najzdravijih sireva po preporuci svetskih nutricionista
04.12.2024.•
1
Sir se smatra zdravom namirnicom bogatom kvalitetnim proteinima jer sadrži kalcijum, kalijum, magnezijum, vitamina B a neke vrste sadrže i korisne probiotike koji su dobri za probavu i opšte zdravlje.
Čeburek - ulična hrana koju vole i Rusi i Ukrajinci
04.12.2024.•
0
Čeburek je jeftina i vrlo jednostavna pita od testa punjenog mlevenim mesom koja se prži u dubokom ulju a omiljena je ulična hrana u bivšim sovjetskim republikama.
Piće namenjeno "fanaticima za majonez": Da li biste probali napitak sa ukusom umaka od jaja?
03.12.2024.•
0
Mnogi svetski gurmani smatraju da Japanci prave najbolji majonez na svetu, ali bi se samo najhrabriji osmelili da probaju najnoviji proizvod iz njihove kuhinje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar