Koliko dugo vino može da stoji nakon otvaranja? A evo i kako da ga "spasite" od propadanja
Svi smo nekada doživeli da od prijatelja na poklon dobijemo razna fina vina koja smo jednostavno morali odmah da isprobamo.
Foto: Pixabay
Boce su imale lepe dizajnerske etikete i izgledale su luksuzno. Preostalo vino ostalo je da stoji na vašem pultu napola prazno, a do trenutka kad ste odlučili da ga upotrebite za nešto, prošlo je već više od nedelju dana.
Onda već počnete da se pitate koliko je dana tačno prošlo i da li je vino, koje je još nedavno bilo zvezda večeri, još uvek upotrebivo, piše Index.hr.
Svako vino ima rok trajanja
Sve je povezano s oksidacijom, hemijskom reakcijom koja zbog izloženosti vazduhu etanol pretvara u acetaldehid.
Acetaldehid ima svojstva koja se razlikuju od etanola, uključujući i specifičan miris i ukus.
To je bitan deo proizvodnje vina. Oksidacija se može dogoditi tokom proizvodnje vina, fermentacije, sazrevanja u buretu ili pri čepiranju i sasvim je normalna pojava.
Izlaganje određenih vina vazduhu uobičajena je praksa kako bi "prodisala". Na taj se način vino osvežava i otpušta arome.
Međutim, svako vino ima rok trajanja, osim ako ga ne planirate pretvoriti u sirće.
Oksidacija može značajno uticati na karakteristike vina i povećati nivoe sirćetne kiseline. Kao rezultat, ukus vina može postati ustajao.
Mnogi vinari koriste konzervanse na bazi sumpora kako bi zaštitili vino od oksidacije, pa vina s manje sumpora brže počinju da podsećaju na sirće.
Bakterije takođe mogu reagovati s otvorenom bocom vina, uzrokovati kvarenje, kao i promene ukusa i gustine.
Koliko dugo vino traje nakon otvaranja?
Otvorena boca rozea, crnog ili belog vina može, u zavisnosti od količine sumpora i ispravnom skladištenju, trajati između tri i pet dana.
Crna vina se uglavnom ne čuvaju u frižideru, što može ubrzati njihovo kiseljenje.
Penušava vina su osetljivija, te traju samo jedan do tri dana pre nego što izgube svoje karakteristike. Duže skladištenje penušavog vina može da dovede do gubitka karbonizacije.
Pre nego što odlučite da bacite vino, preporučuje se da ga natočite u čašu i procenite boju i miris.
Promene u svežini mogu ukazivati na to da vino više nije dobro za konzumaciju.
Ako je postalo mutno ili neprozirno, preporučuje se da ga izlijete u odvod. Nepoželjni mirisi poput sirćeta, mokre kartonske kutije ili čak mokrog psa ukazuju na prekomernu oksidaciju ili razvoj bakterija i uglavnom je takvo vino najbolje da bacite.
Kako ga čuvati nakon otvaranja?
Nakon što smo saznali koliko vino može trajati, vreme je za raspravu o pravilnom skladištenju.
Sva otvorena vina treba ponovno zatvoriti i staviti u frižider.
Bez obzira na vrstu vina, najbolje ga je da ga čuvate na hladnom i tamnom mestu jer će to usporiti degradaciju i smanjiti njegovu izloženost kiseoniku, toplini i svetlu.
Važno je napomenuti da crna vina treba vratiti na sobnu temperaturu pre konzumacije.
Ponekad je teško vratiti čep u otvorenu bocu vina jer to može zarobiti vazduh unutra. Zato vinari preporučuju korišćenje posebnih alata, poput vakuumskog čepa za vino.
Postoji i zanimljiv proizvod za zaštitu vina koji izgleda poput kondoma, pa su majka i sin koji su ga izumeli odlučili zadržati ime i proizvod plasirati na tržište pod imenom "vinski kondom".
Sve što treba da učinite je da ga izvadite iz pakovanja i nataknete na vrh otvorene boce.
Ovaj alat ne uklanja vazduh iz boce, ali sprečava ulazak novog vazduha. U svakom slučaju, može biti zanimljiv poklon.
Ako nemate pri ruci čep za vino ili ovu zanimljivu zaštitu, prozirna folija i gumica mogu isto tako poslužiti. To nije idealno rešenje, ali može pomoći u usporavanju oksidaciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće
Espresino - kafa u kombinaciji sa čokoladom
22.12.2024.•
0
Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda ste možda u poslednje vreme čuli za sve popularniji espresino - kafu sa čokoladom koja se pije širom Italije, a najbolja je u Rimu, Torinu i na samom jugu ove zemlje.
Samo jedan sastojak je dovoljan za bolji ukus i teksturu kuvanog krompira
22.12.2024.•
0
Krompir je neizostavan sastojak u gotovo svakoj kuhinji. Bez obzira na to pripremate li pire, pečeni ili prženi krompir, postoje trikovi koji vam mogu pomoći da postignete bolje rezultate.
Ne sadrže mnogo kalorija i zdrave su: Ovo su namirnice koje možete da jedete i u većim količinama
20.12.2024.•
1
Ne postoje namirnice koje nemaju kalorije, ali postoji hrana koja ima manje kalorija i koja našem telu donosi brojne zdravstvene prednosti i može da nam pomogne u gubitku prekomerne težine.
Pronađeni štetni sastojci u "Dubai čokoladi"
19.12.2024.•
6
U uzorcima tzv. Dubai čokolade uvezene u Nemačku pronađeno je mnogo štetnih sastojaka, saopštilo je ministarstvo potrošača savezne države Baden-Virtemberg.
Ideja za posni ručak: Evo kako da napravite pijanog šarana
17.12.2024.•
1
Pijani šaran je bez ikakve dileme kralj svake posne slavske trpeze.
Da zasladi i dušu zagreje: Ovo je recept za pikantnu toplu čokoladu
16.12.2024.•
0
Topla čokolada je jedan od omiljenih zimskih napitaka, koji se često vezuje za praznike i ušuškanu kućnu atmosferu dok je napolju hladno.
Čaša sakea napravljenog u svemiru mogla bi da košta pola miliona dolara
15.12.2024.•
0
Japanski proizvođač sakea odlučio je da ode tamo gde nijedan proizvođan do sada nije otišao - u svemir.
Najbolja karbonara zahteva samo šest sastojaka
15.12.2024.•
0
Iako popularna, mnogi karbonaru pogrešno pripremaju.
VIDEO: Palačinke u supi - jelo koje Italijani jedu za praznike
15.12.2024.•
0
Marko je Italijan koji živi u Njujorku, a na svojim društvenim mrežama često deli interesantne italijanske recepte, među kojima je i ovaj za jelo koje se u njegovoj regiji često jede za praznike.
Trik šefice restorana sa Mišelinovom zvezdicom: Kako napraviti savršeni britanski "čips"
14.12.2024.•
0
Nortkout u Lankaširu u Engleskoj ponosi se jednom Mišelinovom zvezdicom, a proglašen je i najboljim britanskim restoranom prema izboru putnika na Tripadvisor-u.
Glavni saveznik posnih jela: Evo kako da napravite majonez bez jaja
12.12.2024.•
3
Posni majonez jedan je od onih recepata koje najviše guglamo tokom perioda posnih slava, budući da većina ukusnih predjela sadrži upravo ovaj sastojak.
Nakon rekordnog skoka cena kafe: Najveće pržionice u Brazilu planiraju isto i za sledeću godinu
12.12.2024.•
2
Najpopularnije pržionice kafe u Brazilu, uključujuci "JDE Peet's", jednu od najvećih svetskih kompanija u toj oblasti, nameravaju da povećaju cene početkom sledeće godine.
"Taste Atlas" objavio listu najboljih kuhinja sveta: Srbija visoko rangirana
11.12.2024.•
4
Popularni gastro vodič "Taste Atlas" objavio je godišnju listu 100 najboljih kuhinja sveta, a srpska kuhinja se plasirala na visoko 15. mesto.
VIDEO Ovo su dva recepta za čokoladne šišarke: Jednostavno, a jeftino
10.12.2024.•
0
Desert u obliku šišarki oduševio je prošle godine korisnike društvenih mreža, a s obzirom na to da se bliže novogodišnji praznici, donosimo recept.
Da vam se pirinač ne lepi za šerpu: Isprobajte ove jednostavne metode
08.12.2024.•
0
Pirinač je nezaobilazan sastojak mnogih jela širom sveta, a njegova svestranost čini ga omiljenim u mnogim kuhinjama.
Novi spisak nematerijalne baštine Uneska: Japanski sake, austrijska jabukovača i bačve iz Gvatemale
05.12.2024.•
3
Unesko je priznao japanski drevni proces kuvanja sakea kao "nematerijalnu kulturnu baštinu" za koju se proizvođači nadaju da će probuditi globalno zanimanje za to tradicionalno pirinčano vino.
"Chef" iz Novog Sada vam donosi recept: Kremasti tart sa kiselim kupusom i dimljenim mesom
05.12.2024.•
0
"Chef" Milica Petrušić radila je po vrhunskim restoranima u Srbiji i Evropi, uključujući i one s čuvenim Mišelinovim zvezdicama, a sada za 021.rs predstavlja ukusne i zdrave recepte.
Prosečan stanovnik Srbije godišnje popije oko 600 šoljica kafe
05.12.2024.•
2
Građani Srbije piju kafu koja dolazi iz zemalja Latinske Amerike, Afrike i Azije, a pravilnikom o kvalitetu koji se primenjuje već dve godine, na tržištu je sve više zamena za ovaj napitak.
Osam najzdravijih sireva po preporuci svetskih nutricionista
04.12.2024.•
1
Sir se smatra zdravom namirnicom bogatom kvalitetnim proteinima jer sadrži kalcijum, kalijum, magnezijum, vitamina B a neke vrste sadrže i korisne probiotike koji su dobri za probavu i opšte zdravlje.
Čeburek - ulična hrana koju vole i Rusi i Ukrajinci
04.12.2024.•
0
Čeburek je jeftina i vrlo jednostavna pita od testa punjenog mlevenim mesom koja se prži u dubokom ulju a omiljena je ulična hrana u bivšim sovjetskim republikama.
Piće namenjeno "fanaticima za majonez": Da li biste probali napitak sa ukusom umaka od jaja?
03.12.2024.•
0
Mnogi svetski gurmani smatraju da Japanci prave najbolji majonez na svetu, ali bi se samo najhrabriji osmelili da probaju najnoviji proizvod iz njihove kuhinje.
Komentari 1
Dekii23
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar