Porodična mesara "Asahiya" koja proizvodi panirane, zamrznute krokete od Kobe govedine, ima listu čekanja od 43 godine.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Nalazi se u gradu Taksago u zapadnoj japanskoj prefekturi Hjogo.
Mesara je otvorena 1926. godine i prodaje meso samo iz svoje prefekture. Decenijama je prodavala Kobe govedinu, a nakon Drugog svetskog rata su u ponudu uveli i krokete od Kobe govedine.
No, tek su u ranim 2000-tim godinama ovi kroketi postali su internet senzacija što je i dovelo do suludo duge liste čekanja. Novinari CNN-a su o toj popularnosti razgovarali sa Šigeruom Nitaom, trenutnim vlasnikom mesare.
Najtraženiji proizvod su "Ekstremni kroketi", a uz njih se nude još tri vrste kroketa s Kobe govedinom za koje je lista čekanja značajno manja. Dok se Ekstremna verzija čeka 43 godine, Premier kroketi dostupni su već za četiri godine.
Nita je ispričao kako su onlajn prodavnicu pokrenuli još 1999. godine. Tada su se odlučili na hrabar potez. Prodavali su Ekstremne krokete po ceni od 1,56 evra po komadu iako je govedina u njima koštala 2,49 evra.
"Prodavali smo povoljne i ukusne krokete kako bi predstavili svoju mesaru. Nadali smo se da će kupci toliko uživati u kroketu da će kupiti našu Kobe govedinu čim prvi put probaju kroket", kazao je on.
Počeci su bili skromni, mesara "Asahiya" pravila je tek 200 kroketa nedeljno. Danas se prave svaki dan, u njima nema konzervansa, a čak je i krompir koji se koristi u njima s lokalne farme. Na kraju, ovaj koncept je privukao veliku pažnju medija. Kada je 2000-tih izašla vest o kroketima, popularnost im je skočila u nebesa.
"Hteli smo da prestanemo s prodajom 2016. jer je lista čekanja narasla na duže od 14 godina. Razmišljali smo da prestanemos a porudžbinama ali ljudi su ih konstantno naručivali", kazao je on.
Nastavili su da prihvataju porudžbine, ali su povećali cenu na 3,11 evra po komadu. Kažu da su to uradili zbog povećanja poreza na proizvodnju.
Sada proizvode 200 kroketa dnevno, a Ekstremni kroket je i dalje njihov najpopularniji proizvod. Ipak, otprilike polovina mušterija koje pokušaju da poruče krokete usput naručuju i Kobe govedinu, pa je Nitin marketinški plan uspeo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Švedska povlači sa tržišta kupine poreklom iz Srbije zbog prisustva norovirusa, objavio je RASFF evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani.
Za idealano skuvan pirinač koji se ne lepi važno je da na jednu šolju pirinča u šerpu sipate tri šolje vode a u to možete dodati i koju kap soka od limuna.
Instant kafa najčešći je izbor kafopija u Evropi, ali stručnjaci upozoravaju da prekomerno konzumiranje takve kafe može povećati rizik od nekih vrsta raka.
Kompanija "Bambi" saopštila je večeras da je u fabrici u Požarevcu u smanjenom kapacitetu započela proizvodnju keksa "Plazma", nakon požara koji se u junu dogodio u tom pogonu.
Hrskavi krompirići su omiljena poslastica mnogih ljudi, a koja je tajna u dobijanju hrskave teksture, otkriva vam "Chef" Milica Petrušić koja za 021 predstavlja ukusne recepte.
Palačinke su jelo koje gotovo svi obožavaju, bez obzira na to da li su slane ili slatke. Uvek su poželjne, bilo da ih pripremate za doručak, užinu ili neku specijalnu priliku.
Gastro vodič Taste Atlas objavio je snimak koji predstavlja listu od 10 najboljih peciva sveta, a zanimljivo je da je bosanski burek na 10. mestu, dok su prvu poziciju zauzele novopazarske mantije.
Pica u drugim zemljama može izgledati sasvim drugačije nego u vašoj lokalnoj piceriji. Sir, feferoni i masline su među standardnim dodacima za picu širom sveta.
"Chef" Milica Petrušić radila je po vrhunskim restoranima u Srbiji i Evropi, uključujući i one s čuvenim Mišelinovim zvezdicama, a sada za 021.rs predstavlja ukusne i zdrave recepte.
Savetodavni odbor Uneska preporučio je da se japanska tradicionalna veština pravljenja alkoholnih pića sake i šoču uvrste na listu nematerijalne kulturne svetske baštine.
Komentari 1
Dada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar