Iako se "ležerno ispijanje kafe" pojavilo u 16. veku, koje su Turci i Grci odmah prihvatili, u zapadnoj Evropi ovaj ritual nastao je mnogo kasnije, krajem 19. veka. Ono što je interesantno to je da čaša vode koja se dobija uz kafu nije bila namenjena da se pije. U to vreme, mnogobrojne dame su se žalile da imaju poteškoća sa kašičicom koja služi za šećer i mešanje kafe.
Nije im se dopadalo to što kašičicu uprljaju penom, a potom takvu moraju da je stave na ivicu tacne. Mnogi su tada taj potez shvatali nekutlurnim i nimalo elegantnim, pa su ugostitelji uveli čašu vode koja se dobija uz kafu. Njena svrha je bila da gosti mogu da isperu prljavu kašičicu, a tek onda je spuste na tacnu.
U prvi mah čaša vode se koristila za odlaganje prljave kašičice, ali je ovaj ritual promenio značenje od 1873. godine, kada su se uvodili prvi vodovodni gradski sistemi, iz planinskih izvora. Tada su kafedžije htele da pokažu da svoja pića pripremaju sa kristalno čistom izvorskom vodom.
Danas, kada dobijete čašu vode uz kafu, to se smatra dobrim manirom. Mnogobrojne kafane i restorani i kod nas su ga usvojili, ali činjenica je da postoje mesta gde je nećete dobiti bez naglašavanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Brajko
1. Pre ispijanja kafe popijte par gutljaja vode kako bi isprali ukus prethodnog obroka ili bilo kog ukusa u ustima kako bi Vas prirpemili za pun ukus kafe. Slično je i sa krekerima kada degustirate vino. U tom slučaju takav kreker (ni preterano slan, ni sladak) neutrališe ukuse koji su ostali u Vašoj usnoj duplji i [ako pospešuje ukus vina. Pogotovo, ako degustirate nekoliko vrsta vina.
2. Kafa u sebi sadrži kofein, a kofein je sam po sebi diuretik i dok količina vode u šolji čaja, može da nadoknadi to, takođe je preporučljivo uz kafu popiti čašu vode. Time štitite sebe od nepovoljnog uticaja dehidracije i podiže Vam raspoložene. Kao što kafa ima pozitivnih uticaja na zdravlje, ne treba zaboraviti diuretski učinak iste.
Prvi put čujem da je neka dama u restoranu ili gde već bila isfrustrirana time što prlja tacnu na kojoj joj je doneta kafa. Svakako onaj koji poslužuje kafu, kad pere šoljicu, pretpostavlja se da treba oprati i tu tacnicu. Ne samo zbog te mrlje od "uprljane" kašičice, već i zbog otisaka prstiju i masnoće na koži prstiju koju izlučuje organizam. Nije higijenski da tacnicu ne operu kad peru i šoljicu. Postoji mogućnost da je to sa damama istina, ali ko to može sa sigurnošću da tvrdi? Prijatan dan.
mile
Пашеног
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar