Zašto švajcarski sir ima rupe?

Švajcarski sir uvek se opisuje kao sir s rupama. Ima čvrsto telo i orašast, ali sladak ukus.
Zašto švajcarski sir ima rupe?
Foto: Pixabay
Takođe, ima vrlo malo soli u poređenju s drugim sirevima, kaže dr Mark Džonson, istaknuti naučnik u Centru za istraživanje mlečnih proizvoda na Univerziteu Viskonsin.
 
Prvi put je napravljen u 14. veku u Švajcarskoj, tačnije u Alpima.
"Bio je to tvrdi sir koji je imao dugi rok trajanja i lako se mogao transportovati niz planine gde se proizvodio. Danas se, međutim, izraz švajcarski sir ne odnosi na to odakle sir dolazi, već na vrstu sira, na to kako se sir proizvodi", objašnjava on.
Proizvođači sira dodaju posebnu bakteriju zvanu Propionibacterium shermanii. Ova bakterija fermentiše mlečnu kiselinu i proizvodi ugljen-dioksid. Ugljen-dioksid se skuplja na određenim mestima u siru i stvara velike mehuriće. Nijedan drugi sir ne koristi ovu kulturu, osim švajcarskog i drugih verzija tog sira, kao što su baby Swiss, Maasdam, Jarlsberg i Emmentaler.
 
Švajcarski sir bez rupa naziva se "slepi švajcarac", ali to se smatra nedostatkom. Ako vidite sir označen kao švajcarski, a da nema rupe, to nije pravi švajcarski sir i neće imati ukus ili teksturu koju tražite.

Teme

sir
  • Mišonje

    03.03.2024 13:10
    U rupama sira stanuju mišonje :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće