To je zaključak današnjeg okruglog stola u Zagrebu "Alkohol kao javnozdravstveni problem" u Edukacijskom centru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Napomenuto je kako ovaj trend zahteva hitnu pažnju i da zabrinjava podatak da sve veći broj mladih konzumira alkohol.
Učesnici razgovora su dodali da zloupotreba alkohola predstavlja jedan od najozbiljnijih problema savremenog društva i da se alkohol se počinje konzumirati sve ranije u životu, piše Hina.
Konkretni problemi povezani s konzumacijom alkohola različiti su širom sveta, ali su bolesti koje ona izaziva i smrtnost stanovnika značajan u većini država.
Prema podatcima Evropske zdravstvene ankete za 2019. godinu, Hrvatska se nalazi među prvih pet zemalja po svakodnevnoj konzumaciji alkoholnih pića, s prevalencijom iznad 10 posto, zajedno s Francuskom, Bugarskom, Španijom i Portugalom.
Ti su podaci zabrinjavaju, jer alkoholizam nije samo problem pojedinaca, već ima šire posledice na porodicu, zdravstveni sistem i društvo u celini, upozoreno je na okruglom stolu.
Zanimljivo je da su po nekim pokazateljima istraživanja Helt Bihejvior Skulejdžd čilderen 2022. godine (Health Behaviour in School-aged Children provedenog 2022) učenice prvi put prestigle dečake u konzumaciji alkohola.
Alkoholna pića najmanje jednom u životu pilo je 41.5 odsto dečaka i čak 45 odsto devojčica u dobi od 13 godina te 66 odsto mladića i čak 71 odsto devojaka u dobi od 15 godina.
Učesnici okruglog stola zaključili su da je nužno zapošljavati psihologe u školama kako bi se sistem adekvatnije nosio s problemom konzumacije alkoholnih pića.
Takođe treba napraviti spisak rizika po mentalno zdravlje koji sprovode lekari školske medicine na sistematskim pregledima u 8. razredima i 1. razredima srednje škole.
Komentari 1
Srpski SuperHik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar