VIDEO: Napravljena ultrazvučna kafa, evo po čemu se razlikuje od klasične

Australijski naučnici razvili su metodu kuvanja kafe peskarenjem mlevenih zrna kafe zvučnim talasima, a nazivaju je ultrazvučnom kafom i uskoro bi mogla stići na tržište.
VIDEO: Napravljena ultrazvučna kafa, evo po čemu se razlikuje od klasične
Foto: Pixabay
Iza ovog otkrića stoje dvojica hemijskih inženjera iz laboratorije na Univerzitetu Novi Južni Vels u Sidneju, dr Fransisko Truhiljo, viši predavač u školi hemijskog inženjerstva, i doktorand Nikunj Nalijadara.
 
"Gledam kafu koja je gusta i tamno smeđe boje poput tamne čokolade. Ima ukus kafe, ali bez imalo gorčine. To je jedina kafa napravljena zvučnimtalasima, a zovu je ultrazvučna kafa", piše novinar Gardijana Nikolas Džordan, koji je ovu kafu i probao.
Za početak, kafa se unutar aparata pet sekundi natapa u vodi, a zatim, dok aparat ispušta vodu sobne temperature na mlevenu kafu, pretvarač (uređaj spojen na portafilter za kafu) gura zvučne talase kroz korpicu u mlevenu kafu. Naučnici to opisuju kao glas operskog pevača koji tera čašu da vibrira toliko intenzivno da se razbije.
 
U ovom slučaju vibriraju metalna korpica portafiltera i mlevena kafa, ali se ne lome. Umesto toga, zvučni talasi uzrokuju velike fluktuacije pritiska.
Zbog ultrazvučne metode, u kafi i vodi stvori se mnogo mehurića, a kada implodiraju, oni stvaraju male talase koji mogu probiti unutrašnjost mlevene kafe. Taj fenomen se naziva akustična kavitacija, a ova metoda izvlači više ukusa i kofeina iz kafe.
 
Poređenja radi, u klasičnom procesu kuvanja kafe voda izvlači aromu sa spoljašnje strane taloga kafe. Ukoliko ostavite kafu dovoljno dugo unutra, mogla bi imati jači ukus, ali i "pokupiti" neke dodatne ukuse koji je kvare, što baristi nazivaju prekomernom ekstrakcijom. U ovom se slučaju to neće dogoditi.
 
 
Dva minuta kasnije, ultrazvučna kafa kaplje iz portafiltera, ali tečnost je znatno tamnija od klasičnog espresa. Ukus joj je, piše novinar, neobično snažan - aromatičan, kiselkast, bogat i viskozan.
 
"Za razliku od espresa, nije gorak ni opor. Ukus mu je suptilan, cvetan i bez kiselosti i gorčine. Ovo je kao da pijete muzički festival", zaključuje on.
Prvobitni aparat koji su Trhiljo i njegov tim koristili za kuvanje ultrazvučne kafe bio je toliko glasan i velik da bi bilo nemoguće zamisliti da ga bilo koji kafić koristi, a kamoli priušti. Ali nakon godinu dana usavršavanja, sada je savršeno kompaktan.
 
Truhiljo sanja o tome da ovaj aparat vidi u domovima i kafićima širom Australije, a možda i sveta, a želi i da se kafa prodaje i reklamira pod novim imenom - Sonicirana kafa, Sonespresso ili Ultrazvučni espreso.

Teme

kafa
  • komsha

    03.06.2024 11:18
    zasto?
    kakva vajda od kafe ako nije gorka???
    voda sa mirisom kafe moze da se dobije i pranjem sudova
    kafa bez ukusa i bez kofeina pretpostavljam...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće